Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pomoc dla zwierząt z Ukrainy

Podczas każdej wojny bezbronnymi ofiarami są także zwierzęta, nie tylko te które zostały w miejscu konfliktu, ale także te które uciekły do obcego kraju. Zwierzęta mają znacznie bardziej wyostrzone zmysły niż człowiek, tym samym więc bardziej odczuwają hałas towarzyszący wojnie. Dodatkowe przerażenie może wywoływać nowe miejsca zamieszkania czy trudy ucieczki. Niejednokrotnie podczas takiej podróży miały też ograniczony dostęp do jedzenia i picia, więc mogą być odwodnione i wygłodzone.

Fot. pixabay.com

Na Dworcu Głównym w Krakowie znajduje się punkt, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać jedzenie i akcesoria dla swoich zwierząt.

Punkt pomocy zwierzętom z Ukrainy

Wiele organizacji w Polsce zajmujących się zwierzętami wychodzi naprzeciw potrzebom czworonożnych uchodźców. Podobne działania podejmują gabinety weterynaryjne w Krakowie, które bezpłatnie przyjmują poszkodowanych pacjentów z Ukrainy.

Poniżej podajemy kilka takich miejsc na terenie Krakowa:

  1. Przychodnia weterynaryjna „Uniwersytecka” UR znajdująca się przy ul. Cygańskiej 12/7, zaprasza uchodźców wraz ze swoimi potrzebującymi pomocy pupilami do skorzystania z bezpłatnej opieki. Jedyną opłatą jest ta, którą przychodnia ponosi na zakup ewentualnych leków lub szczepionek, natomiast usługa jest darmowa. W zespole znajduje się lekarka ukraińskojęzyczna. Przychodnia jest czynna w godzinach od 8.00 do 16.00, oprócz weekendów. Kontakt pod numerami tel.: 12 422-23-27 i 609-190-490.
  2. W przychodniach Grupy EDINA na terenie całej Polski dokonywane są przyjęcia zwierząt pochodzących z terenów objętych działaniami wojennymi, które wymagają pomocy i leczenia. W Krakowie jest to lecznica Edina Przychodnia Weterynaryjna Hyrax, www.hyrax.pl przy ul. Bunscha 14 lok. U3. W lecznicy zwierzęta otrzymają bezpłatną pomoc doraźną, wykonane zostaną podstawowe badania laboratoryjne, a także będzie można szczepić i czipować zwierzęta – jeśli będzie taka potrzeba. Osoby zgłaszające się ze zwierzętami proszone są jedynie o okazanie dokumentu potwierdzającego przekroczenie polskiej granicy po 24 lutego 2022 r.
  3. Bezpłatnego szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz znakowania za pomocą mikrochipa zwierząt uchodźców z Ukrainy można dokonać w Gabinecie Weterynaryjnym „Lessie” przy ul. Motyla 4, lek. wet. Grzegorz Stacharski. Gabinet wystawia także certyfikaty o możliwości przebywania zwierzęcia w Polsce oraz dokumenty upoważniające do tranzytu do krajów Unii Europejskiej. Kontakt pod numerem tel.: 12 658-53-80; 601-281-119 w godzinach od 9.00 do 20.00. Wcześniej należy umówić wizytę telefonicznie lessie.business.site

Każdy komu bliski jest los zwierząt może przynieść rzeczy, które niezbędne są dla zwierząt do miejsc zbiórek miejskich. Potrzebne są karma, podkłady higieniczne, miski, transportery, smycze. W pomoc zaopatrzeniową włączyli się pracownicy Wydziału Edukacji UMK.

Rzeczy dla zwierząt można przynieść także bezpośrednio do siedziby Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przy ul. Floriańskiej 53. KTOZ zbiera karmę, transportery, miski, smycze, kuwety, żwirek i podkłady higieniczne. Wszystko to jest wydawane potrzebującym na bieżąco. Towarzystwo wysyła także transporty dla zwierząt, które zostały na Ukrainie. Organizacja kieruje także do lecznic na terenie Krakowa lub w razie potrzeby zapewnia podstawową pomoc medyczną poszkodowanym zwierzętom.

Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej ktoz.krakow.pl

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-22
Data aktualizacji: 2022-04-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź