Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
  Komunikat archiwalny

  Zwiedzamy miasto z „Przyjacielem Krakowa”

  Koło Grodzkie PTTK zaprasza dziś na kolejne spacery z przewodnikami w ramach 50. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w spacerze, wystarczy zgłosić się na wskazane miejsce zbiórki. Udział jest bezpłatny.

  Fot. Jan Graczyński
  • dla oznaki brązowej: „Szlakiem Jana Matejki po Krakowie”
   Jan Matejko był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa historycznego XIX w. Uczył się w szkole św. Barbary i gimnazjum św. Anny, a następnie m.in. w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium oraz w Wiedniu. Zafascynowany był historią Polski, dlatego też postanowił nie tylko zilustrować historię Polski, ale przede wszystkim przeanalizować przyczyny jej upadku, aby wyciągnięte wnioski posłużyły teraźniejszości i przyszłości. Tak powstały najwspanialsze kompozycje, a stworzona w nich sugestywna wizja Polski oddziałuje od ponad stu lat na świadomość Polaków. Matejko żył tylko 55 lat, ale wykonał tytaniczną pracę. Jego pogrzeb, który odbył się 7 listopada 1893 r. zgromadził tysiące mieszkańców Krakowa i dziesiątki delegacji z całej Polski. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.
   Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”.
  • dla oznaki złotej: „Ratusze Krakowa”
   Co kojarzy nam się z hasłem „Ratusz w Krakowie”? Pierwsze skojarzenie? Wieża Ratuszowa! Magistrat, czyli pałac Wielopolskich przy placu Wszystkich Świętych. Ale w samym centrum Krakowa mamy jeszcze kilka innych obiektów, które w przeszłości pełniły funkcję ratusza, ale nie Krakowa. Wszak Kleparz, Garbary, Kazimierz – to były osobne miasta, które posiadały własny ratusz. O tych mniej zapomnianych, ale nie tylko, znanych i mniej znanych, zachowanych i już nieistniejących opowiedzą przewodnicy w ramach tego tematu.
   Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”.
  • dla odznaki z pawim piórem: „Kraków w okresie świetności”
   Wykład prof. dr. hab. Zdzisława Nogi.
   Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b. Wymagane wcześniejsze zapisy. Wykład będzie także transmitowany na żywo na YouTube.

  Z uwagi na aktualną sytuację, w celu zapewnienia odpowiedniej obsady przewodnickiej (zapewnienia małych grup), Koło Grodzkie PTTK zachęca do wcześniejszego zgłoszenia zamiaru udziału w wybranych trasach za pośrednictwem formularza online.

  Organizatorzy informują również, że podczas spacerów wszystkich uczestników obowiązują aktualne zasady i ograniczenia sanitarne.

  Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc i regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

  pokaż metkę
  Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Data publikacji: 2022-01-14
  Data aktualizacji: 2022-01-16
  Powrót

  Zobacz także

  Znajdź