Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Twórcze ferie w MOCAK-u i Bunkrze Sztuki

A gdyby tak zimową przerwę od nauki spędzić ze sztuką współczesną? Chętni powinni przyjrzeć się bliżej propozycjom Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Ciekawych pomysłów nie brakuje.

Ferie z MOCAK-iem 2022
Fot. materiały prasowe

MOCAK, jak co roku, zaplanował otwarte spotkania i warsztaty oraz lekcje muzealne dla grup i wycieczek. Oferta kierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez cały okres ferii w recepcji będą dostępne wydruki zadań do samodzielnej pracy, „Okolicznik” oraz gra terenowa „Poznaj kolekcję wokół MOCAK-u”. Materiały można nabyć w muzeum lub samodzielnie wydrukować ze strony MOCAK-u.

Wydarzenia dla gości indywidualnych

Wszyscy zainteresowani są zaproszeni do skorzystania z oferty warsztatów stacjonarnych i online (na platformie Zoom), o których więcej można dowiedzieć się poniżej oraz na stronie muzeum. Wybrane wydarzenia są biletowane.

 1. Czarno-biały pejzaż – warsztaty online dla dzieci w wieku 6–11 lat #MOCAKonline – sobota, 22 stycznia, godz. 12.00–13.30. Platforma Zoom. Czas trwania: 90 min.
  Warsztaty „Czarno-biały pejzaż”, inspirowane kolekcją MOCAK-u, a w szczególności wybranymi pracami na papierzePoznamy tajniki realistycznego rysunku Shinjiego Ogawy, zagadnienia kontrastu i dynamiki, symetrii i asymetrii, a także inne pojęcia, które warto znać na początku przygody w świecie sztuk wizualnych. W trakcie warsztatów, w domowym zaciszu, uczestnicy i uczestniczki poznają podstawowe techniki graficzne i rysunkowe, a następnie wykonają własne prace rysunkowe przy użyciu nowo poznanych środków artystycznego wyrazu.

  Potrzebne materiały: klej, nożyczki, dwie kartki białego i dwie kartki czarnego papieru w formacie A4 lub A3 (w zależności od preferencji uczestników), pędzle, szczoteczka do zębów, proste patyki wielkości ołówka, kubeczek z wodą, czarna farba plakatowa, biała farba plakatowa, folia do zabezpieczenia miejsca pracy.
   
 2. Spacer odkrywców. Oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów – soboty, 22 i 29 stycznia, godz. 17.00–18.00
  Po zachodzie słońca, o godzinie 17.00, MOCAK zaprasza dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z opiekunami na odkrywanie kolekcji sztuki dookoła muzeum. Czy drzewa mogą być dziełem sztuki? Kto porzucił rowery koło muzeum i gdzie ukrywa się tajemniczy profil? Podczas „Spaceru odkrywców” odszukamy prace na terenie otaczającym MOCAK. Uczestnicy proszeni są o to, by się ciepło ubrać i zabrać ze sobą latarki.

  Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 35, od poniedziałku do piątku, godz. 9.00–16.00.
   
 3. Struktura mojego charakteru – warsztaty online dla młodzieży i dorosłych #MOCAKonline – sobota, 29 stycznia, godz. 12–13.30. Platforma Zoom. Czas trwania: 90 min.
  O godz. 12.00 młodzież oraz osoby dorosłe zaproszone są na warsztaty „Struktura mojego charakteru”, towarzyszące wystawie „Architektura jako symbol, tekst i tło”. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z wybranymi dziełami prezentowanymi na wystawie, a następnie wykorzystać zaproponowany przez artystów sposób opowiadania za pomocą motywu – architektury do własnych poszukiwań w obrębie osobistych doświadczeń, emocji i przeżyć. Indywidualnym twórczym działaniom plastycznym będzie sprzyjać atmosfera pracy w zaciszu domowym.

  Potrzebne materiały: pisaki, klej, nożyczki, kilka kartek papieru, kawałki tektury, niepotrzebne gazety oraz inne materiały do wykorzystania w technice kolażu.

Wydarzenia stacjonarne dla grup zorganizowanych

 1. Czy książce nie jest zimno? Czyli jak otulić książkę okładką. Warsztaty dla dzieci w wieku 8–13 lat – środa, 25 stycznia, godz. 11.15–12.45. Czas trwania: 90 min.
  Podczas warsztatów zastanowimy się nad tym, po co książce okładka? Czy okładka tej samej książki zawsze wygląda tak samo? Czy okładka może być dziełem sztuki? Dlaczego mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce? Podczas warsztatów dowiemy się, co to jest typografia i czym zajmuje się introligator oraz zaprojektujemy własne obwoluty ulubionych książek. Warsztaty poprowadzi Joanna Sobesto.

  Potrzebne materiały: dzieci są proszone o przyniesienie swojej ulubionej (najważniejszej dla siebie) książki.

  Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 35, od poniedziałku do piątku, godz. 9.00–16.00.
   
 2. Śnieżne opowieści – warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży w wieku 11–16 lat – piątek, 21 stycznia, godz. 12.00–14.00. Czas trwania: 120 min.
  Uczestnicy poznają historię oraz techniki filmu animowanego, a następnie będą mieli okazję stworzyć w sypkim materiale własne animacje, inspirowane śnieżną, zimową aurą. Warsztaty poprowadzi Anna Skoczeń.

  Potrzebne materiały: uczestnicy proszeni są o wzięcie ze sobą naładowanych smartfonów.

  Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 35, od poniedziałku do piątku, godz. 9.00–16.00.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

Również Bunkier Sztuki przygotował szereg propozycji dla dzieci i młodzieży w ramach ferii zimowych.

Warsztaty artystyczne „Twarze i gesty w portretach Krakowa” – czwartek, 20 stycznia, godz. 14.00–15.00 – zajęcia dla uczniów szkół podstawowych; piątek, 21 stycznia, godz. 14.00–15.00 – dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Warsztaty organizowane w Bunkrze Sztuki podczas ferii zimowych w tym roku podzielone są na dwa etapy. Pierwszy, to ogólne wprowadzenie teoretyczne do zagadnień, takich jak portret, autoportret, realizm, sztuka przedstawiająca i abstrakcyjna. Na wybranych przykładach malarstwa Leszka Sobockiego uczestnicy poznają rozwiązania plastyczne, jakie zastosował w swoich pracach. Zastanowią się też, jakie informacje przekazują nam konkretne gesty, pozy, mimika i ekspresja twarzy namalowanych postaci.

W części artystycznej można natomiast zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Jej celem jest pobudzenie wyobraźni uczestników i uwrażliwienie ich na rodzaje portretów tworzonych przez współczesnych artystów. Przy zastosowaniu materiałów kreatywnych uczestnicy wykonają portrety-kolaże i będą łączyć różne elementy obrazów w jedną (nie)spójną całość, która zbuduje wyobrażeniowy portret współczesnego mieszkańca Krakowa. Tak wykonane prace skonfrontowane zostaną z obrazami Leszka Sobockiego podczas warsztatowego pokazu dzieł uczestników.

Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Więcej informacji na stronie bunkier.art.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-05
Data aktualizacji: 2022-01-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź