Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków ma już trzy odłownie dzików

Niedawno w Krakowie zostały uruchomione dwie dodatkowe odłownie, które działają w okolicy ulicy Księcia Józefa i przy ulicy Obrońców Tobruku.

Fot. pixabay.com

Pierwsza pułapka została postawiona w Krakowie w lutym br. i aktualnie znajduje się na ul. Obozowej. Wszystkie lokalizacje dla tych trzech urządzeń są ustalane na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Odłownie są mobilne, więc mogą być przewożone w różne części Krakowa. Do tej pory udało się już złapać 229 dzików.

Wydział Kształtowania Środowiska UMK przypomina, aby nie podchodzić zbyt blisko do odłowni, gdyż zapach człowieka może spłoszyć zwierzęta i nie będą chciały wejść do pułapki.

Urządzenia pozwalają odłowić zwierzęta w sposób humanitarny i bezpieczny. Pułapka jest sterowana elektronicznie za pomocą aplikacji. W środku umieszcza się przynętę, np. kukurydzę. W momencie, gdy dziki wchodzą do środka, urządzenie przesyła sygnał do operatora, który obserwuje widok z kamery i zdalnie zamyka odłownię. Następnie obsługa jak najszybciej dojeżdża na miejsce, aby przewieźć zwierzęta specjalnym samochodem w miejsce ustalone z dzierżawcą danego obwodu łowieckiego.

Dwie nowe odłownie zostały wykonane przez Pogotowie dla Dzikich Zwierząt, które działa na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. Łączny koszt ich przygotowania, wraz z obsługą techniczną, to 90 tys. zł.

Przypomnijmy, że nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt, gdyż takie zachowanie odzwyczaja je od samodzielnego zdobywania pożywienia. Ważne jest również, aby zamykać śmietniki i nie zostawiać worków z odpadami obok pojemników.

Spotykając dzika należy zachować spokój, a widząc je już z daleka należy oddalić się i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Pod żadnym pozorem nie wolno do nich podchodzić ani ich karmić.

Jeśli zauważymy świeże ślady dzików (zryty teren, tropy) należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli wiemy, że w okolicy pojawiają się te zwierzęta, powinniśmy wyprowadzać psa na smyczy.

Wydział Kształtowania Środowiska prowadzi działania związane z oznakowaniem tablicami ostrzegawczymi i informacyjnymi miejsc, w których dochodzi do konfliktów z udziałem dziko żyjących zwierząt na terenie Krakowa. Ponadto, w ramach kampanii „Przybijże łapę” powstały materiały: filmy i ulotki publikowane na stronie internetowej Zwierzęta dzikie - Jestem Eko w Krakowie. W materiałach są m.in. informacje, jak zachować się w sytuacji spotkania z dzikami oraz dlaczego nie należy dokarmiać zwierząt na własną rękę.

W przypadku spotkania z dzikiem należy powiadomić Straż Miejską Miasta Krakowa, dzwoniąc pod całodobowy telefon alarmowy 986. Zgłoszenia umożliwią szybkie poinformowanie działającego na zlecenie miasta pogotowia interwencyjnego ds. dzikich zwierząt oraz Polskiego Związku Łowieckiego.

 

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-11-17
Data aktualizacji: 2021-11-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź