Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ otwarte dla zwiedzających

Po kilkuletniej przerwie, wynikającej z przeprowadzki do nowej siedziby i tworzenia nowej ekspozycji, zbiory – niegdyś prezentowane i chętnie odwiedzane przez krakowian w Muzeum Zoologicznym oraz Muzeum Geologicznym – są teraz dostępne w nowej odsłonie, w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przy ul. Gronostajowej 5.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Na zwiedzających czeka ponad 10 000 eksponatów, zebranych w trzech salach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni ponad 2000 m2. Trzon wystawy stanowią unikatowe historyczne zbiory przyrodnicze gromadzone od XVIII wieku, nowoczesne dioramy i makiety odtwarzające Ziemię sprzed milionów lat oraz tysiące minerałów i skamieniałości.

Ekspozycja podzielona jest na 15 bloków tematycznych i przystosowana do wszystkich poziomów edukacji – od przedszkola po szkoły średnie. Została zaprojektowana tak, by chronologicznie przeprowadzić zwiedzających od początków Wszechświata i powstania Ziemi, przez pojawienie się żywych organizmów, wielkie wymierania i zlodowacenia aż po czasy współczesne.

Wystawa przedstawia także pochodzenie człowieka jako gatunku, jego pozycję w świecie zwierząt oraz wpływ na środowisko przyrodnicze i bioróżnorodność. To także jedyna ekspozycja w Polsce, na której prezentowany jest pełny przegląd systematyczny zwierząt.

Niezwykle interesująca jest także część wystawy ukazująca procesy geologiczne oraz środowiska przyrodnicze z różnych stref klimatycznych. Ponadto niewątpliwą atrakcję stanowi prezentowana na zewnątrz budynku rekonstrukcja odkrytego w Polsce szkieletu archozaura, nazwanego na cześć legendarnego smoka wawelskiego.

 

Centrum można odwiedzać regularnie od 14 września. Bilety są do nabycia w kasie. Można także zwiedzać z przewodnikiem dwie trasy: „Niesamowity świat zwierząt” oraz „Historia Ziemi i życia”. W tym przypadku należy wcześniej zarezerwować termin pod numerem telefonu 12 664 42 55.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-10
Data aktualizacji: 2021-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat