Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zobacz replikę dzwonu Zygmunt

Za nami kulminacyjny moment jubileuszu dzwonu Zygmunt. 13 lipca, w 500 rocznicę pierwszego uderzenia tego wyjątkowego dzwonu, ulicami Krakowa przeszedł barwny, roztańczony Korowód Zygmuntowski. Jednym z jego „uczestników” była replika Zygmunta, którą do końca wakacji można spotkać w różnych punktach, w centrum miasta.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl
Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Replika została wykonana z twardego styropianu pokrytego masami akrylowymi. Twórcy kopii zadbali o bliską wierność oryginałowi – umieszczony na specjalnym wozie dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta, tyle tylko że blisko dziesięciokrotnie lżejszy od jubilata.

Wykonawcy repliki przed przystąpieniem do pracy wykonali szczegółową kwerendę dotyczącą wymiarów, napisów, rzeźb. Bo replika dzwonu to nie tylko bryła, ale też umieszczona na niej historia, na którą składają się motta, napisy, wzmianki o fundatorach.

Jubileuszową replikę do końca wakacji można znaleźć w różnych punktach miasta w okolicach Rynku Głównego. Replika ma przypominać krakowianom i gościom o wyjątkowym jubileuszu. Nawet jeśli nie każdemu uda się wybrać na wieżę Zygmuntowską, by odwiedzić jubilata, to w ten sposób każdy ma okazję do włączenia się w świętowanie.

Także do końca wakacji na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę „Matejko. Od wielkiego dzwonu” ze specjalnym pokazem dzieła Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 2021 roku” wypożyczonego na tę okazję z warszawskiego Muzeum Narodowego.

Dodatkowe informacje o jubileuszu zorganizowanym przez Miasto Kraków we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Katedrą Wawelską, Domem Norymberskim w Krakowie oraz Małopolską Organizacją Turystyczną można znaleźć tutaj. Udział w jubileuszowych wydarzeniach jest bezpłatny.

 

 

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-14
Data aktualizacji: 2021-07-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat