Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„RePLAY z muzyki”, czyli multimedialne lekcje dla każdego

Trubadurzy, szkoła wenecka, Józef Haydn czy salonowa miniatura fortepianowa – to tylko część tematów, które omawiają goście pierwszego edukacyjnego cyklu stworzonego z myślą o uczniach szkół muzycznych. Ale nie tylko. Od dziś każdy z nas po założeniu darmowego konta na miejskiej platformie PLAY KRAKÓW może bezpłatnie zobaczyć multimedialne lekcje historii muzyki.

Fot. materiały prasowe / KBF
materiały prasowe / KBF

„RePLAY z muzyki” to nowy projekt KBF adresowany do uczniów szkół muzycznych, który odpowiada na wyzwania współczesności – stojące zarówno przed młodymi muzykami, jak i ich nauczycielami. Dzięki zaangażowaniu ekspertów powstał cykl multimedialnych filmów edukacyjnych obejmujący zagadnienia z historii muzyki (zgodnie z programem nauczania w średnich szkołach muzycznych). Licząca siedem odcinków seria posłuży jako pomoc dydaktyczna w czasach zdalnego nauczania, a także jako materiał do indywidualnej pracy uczniów podczas przygotowań do egzaminów dyplomowych.

– Edukacja jest podstawą kreowania przyszłego społeczeństwa, dlatego projekty edukacyjne są dla nas tak istotne. Można byłoby więc zaprosić Państwa do oglądania tego cyklu, cytując przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”, ale myślimy o wiele szerzej. Owszem, jest to projekt stworzony z myślą o uczniach szkół muzycznych, jednak prezentowane tematy i treści są tak ciekawe, że zachęcam absolutnie każdego, by spędził trochę czasu z historią muzyki. Sama zamierzam się nieco dokształcić! – zachęca Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

– Będzie o średniowiecznych trubadurach, Maestro Pendereckim oraz barokowych sonatach kameralnych. I chociaż może wydawać się, że to projekt niszowy, jestem pewna, że będą Państwo mile zaskoczeni tą formą. Przecież człowiek uczy się przez całe życie, a muzyka – w różnych odsłonach i formach – jest częścią naszej codzienności – dodaje.

Scenariusz każdego odcinka wyszedł spod ręki innego autora. O spójność całej serii zadbała rada programowa składająca się z nauczycieli historii muzyki ze szkół muzycznych w Krakowie (Joanna Wiśnios – Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego, Marek Dolewka – Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II st. im. ks. Kard. F. Macharskiego) oraz z innych ośrodków (Katarzyna Broj – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Koninie, Joanna Krzyżak – Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu).

– Nadając kształt temu projektowi, staraliśmy się wczuć w rolę wymagających uczniów, jakimi sami byliśmy – zdradza dr Marek Dolewka, przewodniczący rady programowej „RePLAY z muzyki”.

– Czuliśmy też ciężar odpowiedzialności, bo „RePLAY z muzyki” to prawdopodobnie pierwszy w Polsce serial edukacyjny o muzyce klasycznej na platformie VOD! Dlatego poza staranną redakcją treści zatroszczyliśmy się o atrakcyjność warstwy wizualnej. Każdy z siedmiu odcinków nakręcono w pięknych, dopasowanych do tematyki przestrzeniach Krakowa, a obraz dopełniają ilustracje i animowane plansze prezentujące kluczowe pojęcia – dodaje.

W poszczególnych odcinkach pojawią się goście specjalni (Kasia Moś, Agata Zubel, Łukasz Borowicz, Daniel Cichy) oraz muzycy prezentujący na żywo omawiane utwory (m.in. Joanna Solecka na klawesynie, Agnieszka i Krzysztof Książkowie na fortepianie). Lekcje prowadzą Jowita Dziedzic-Golec, dziennikarka RMF Classic, i Mateusz Baran, dziennikarz TVP Kultura.

Odcinki i autorzy scenariuszy:

  • Średniowiecze (trubadurzy): mgr Maria Zielińska (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Krakowie)
  • Renesans (szkoła wenecka): dr Maciej Jochymczyk (Instytut Muzykologii UJ)
  • Barok (barokowa sonata kameralna) – z udziałem autorki scenariusza na klawesynie oraz skrzypaczki Anny Śliwy i flecisty Tomasza Potaczka: dr Joanna Solecka (Szkoła Muzyczna I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie)
  • Klasycyzm (Józef Haydn): mgr Joanna Krzyżak (Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu) + gość specjalny: dr hab. Łukasz Borowicz, prof. AMKP
  • Romantyzm (salonowa miniatura fortepianowa) – z udziałem pianistów Agnieszki i Krzysztofa Książków: mgr Joanna Wiśnios (Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie)
  • XX wiek (Krzysztof Penderecki): dr hab. Agnieszka Draus, prof. AMKP (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie) + gość specjalny: Kasia Moś
  • XXI wiek (Agata Zubel): dr Marek Dolewka (Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II st. im. ks. Kard. F. Macharskiego w Krakowie) + goście specjalni: prof. dr hab. Agata Zubel-Moc, dr Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)

Partnerem cyklu RePLAY z muzyki jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Materiały są dostępne bezpłatnie na miejskiej platformie PLAY KRAKÓW.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-04-27
Data aktualizacji: 2021-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat