Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Różowe skrzyneczki w Krakowie!

Badania pokazują, że ponad ⅕ dziewczynek w Polsce ze względu na brak dostępu do środków higieny osobistej opuszcza zajęcia w szkole, a 10 proc. nie wychodzi w tym czasie z domu. Powoduje to ograniczenie podstawowego prawa do edukacji i wolności, dlatego też Kraków postanowił zaangażować się intensywnie w akcję „Różowej skrzyneczki”. W Polsce pojawiły się w ostatnim czasie już setki różowych skrzyneczek, które zapewniają kobietom i dziewczynkom dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej.  

Fot. Różowa skrzyneczka / Facebook

Kraków planuje umieszczenie „różowych skrzyneczek” w ponad 200 jednostkach edukacyjnych, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także w bursach, młodzieżowych domach kultury i na basenach działających przy Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym. W akcję zaangażowało się także Muzeum Krakowa, w którego oddziałach pojawią się „różowe skrzyneczki”, mając na uwadze, przede wszystkim często odwiedzające je wycieczki szkolne. 

Na zakup środków w jednostkach edukacyjnych zostaną zagwarantowane odpowiednie fundusze.

Chcemy zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Naszym celem jest także edukowanie w tym temacie, tworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni szkolnej i budowanie solidarności.

Dodatkowo planujemy, by różowe skrzyneczki znalazły się w miejscach wsparcia dla kobiet w kryzysie bezdomności. 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-26
Data aktualizacji: 2021-03-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź