Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Premiera „Pokoju” na podstawie opowiadania Lema na PLAY KRAKÓW

Od 5 lutego na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW można oglądać film „Pokój” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. Obraz powstał na podstawie opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. To pierwsza od 40 lat ekranizacja tego autora w Polsce.

Fot. Ego Movies

Jest rok 2055. Znany kosmonauta Ijon Tichy ma wygłosić w Parlamencie Pansłowiańskim przemówienie przeciwne wprowadzeniu PRL – Pozaziemskich Regulacji Ludzkich. Przedstawiciele partii rządzącej, jak i samego rządu, starają się nie dopuścić do tego wystąpienia. Ijon zostaje podstępnie uwięziony w swoim pokoju hotelowym, gdzie zostaje poddany testom najnowszej broni powodującej multiplikację jego postaci. Zamiast szukać wyjścia pułapki Ijon kłóci się sam ze sobą i nie może dojść do porozumienia z kolejnymi swoimi wcieleniami, co prowadzi do coraz bardziej absurdalnych zdarzeń…

– Jestem przekonany, iż mimo że akcja umiejscowiona jest w przyszłości, to jest bardzo aktualna. Pokazuje pewien typ naszej polskiej świadomości, specyficznego charakteru. Film jest nie tylko wspaniałą satyrą Lema na nasze polskie przywary: zaściankowość mimo pozornej „światowości”, jak też kłótliwość, która prowadzi do niemożności osiągnięcia porozumienia. Satyrą tym bardziej ostrą, iż ograniczoną do jednej i tej samej postaci – naszego bohatera Ijona – który sam sobie nie ufa, który sam z sobą się kłóci, zawiązuje sojusze i je łamie. Ale odnajdziemy tu także nasze najlepsze cechy: otwartość, poszukiwanie przygód i głód podróżowania jak również kreatywność w pokonywaniu przeciwności – mówi Krzysztof Jankowski, reżyser i scenarzysta.

Film „Pokój” można zobaczyć na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW oraz na stronie internetowej Ego Movies.

Krzysztof Jankowski – reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Ma na swoim koncie sześć filmów, w tym pięć krótkometrażowych fabuł; wśród nich wielokrotnie nagradzane komedie „Odwyk” i „Kemping”. W krótkometrażowym „Pokoju” na ekranie pojawią się: Wojciech Solarz, Kamila Kamińska, Paweł Ciołkosz, Jacek Różański i Grzegorz Woś.

Stanisław Lem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików XX wieku – jest jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy. Jego książki ukazały się w 45 językach i zostały wydane w milionach egzemplarzy. Sejm RP – w stulecie urodzin i piętnastą rocznicę śmierci – ustanowił Stanisława Lema literackim patronem roku 2021.

Partnerem projektu jest KBF, operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Patronat nad filmem objęło Wydawnictwo Literackie i Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-05
Data aktualizacji: 2021-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź