Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Całoroczne Centrum Sportów Zimowych coraz bliżej

W 2020 r. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie opracował dokumentację projektową dla Całorocznego Centrum Sportów Zimowych. Obiekt powstanie w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej, w sąsiedztwie boiska „Orlik 2012”. W tym roku jednostka ogłosi z kolei przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę inwestycji.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

To kolejny ważny krok na drodze do powstania kompleksu składającego się z dwóch sztucznych lodowisk (w tym jednego do curlingu), krytej pływalni, oświetlonej igielitowej górki dla początkujących narciarzy, wielofunkcyjnej trasy biegowej oraz placu do jazdy na deskorolkach i rolkach.

Obiekt powstanie na terenie należącym do miasta. Lokalizacja i charakter inwestycji są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Tego typu kompleks jest niezwykle potrzebny ze względu na dużą intensywność zabudowy mieszkaniowej, przy jednoczesnym niedoborze infrastruktury sportowej na tym terenie. Stworzy on dogodne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu nie tylko przez mieszkańców Płaszowa, ale i całego miasta – dzięki dogodnym połączeniom środkami komunikacji miejskiej z pozostałymi dzielnicami Krakowa.

Stok narciarski i górka saneczkowa

Planowany obiekt będzie łączył w sobie wiele funkcji i stworzy szerokie możliwości uprawiania sportu i rekreacji. Stok narciarski może w razie potrzeby przemienić się w górkę saneczkową, z oświetlonej 700-metrowej trasy biegowej skorzystają – w zależności od pory roku – narciarze, rowerzyści, amatorzy jazdy na nartorolkach, biegacze.

Na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, mając na uwadze głosy mieszkańców dotyczące wstępnych planów zadaszenia pobliskiego boiska wielofunkcyjnego „Orlik 2012” na potrzeby górki dla początkujących narciarzy, ZIS ostatecznie przeorganizował jej usytuowanie względem boiska, tak aby nie miała wpływu na jego działanie.

Rekreacja i trening

W budynku Całorocznego Centrum Sportów Zimowych znajdować się będzie lodowisko rekreacyjne, lodowisko do curlingu, zespół basenów z basenem dostosowanym do skoków z trampoliny i brodzikiem, boiska sportowe, boiska do squasha, siłownia.

Wszystkie elementy będą miały własne zaplecza socjalno-szatniowe oraz zaplecze administracyjne. W budynku znajdzie się także kawiarnia z tarasem na dachu budynku. Do budynku przylegać będzie górka saneczkowa z pergolą osłaniającą prowadzące na nią schody terenowe. Dodatkowo na górce znajdować się będzie zjeżdżalnia „pontonowa”.

W podpiwniczeniu budynku będą znajdować się pomieszczenia technologiczne oraz parking podziemny na 87 miejsc postojowych.

Projektowany budynek będzie posiadał 3 kondygnacje naziemne i 2 kondygnacje podziemne. Wysokość budynku liczona od najniżej usytuowanego wyjścia wyniesie 12,98 m.

Projekt Całorocznego Centrum Sportów Zimowych

Parter:

  • wejście główne z holem i strefą ogólną,
  • hala basenu (hala mieści basen do skoków o głębokości 4m z trampolinami oraz mniejszy basen rekreacyjny i brodzik) wraz z zapleczem szatniowym,
  • szatnie zespołu sal gimnastycznych.

I piętro:

  • hala lodowiska rekreacyjnego o wymiarach 46x25m,
  • hala lodowiska dla curlingu (2 tory curlingowe),
  • zaplecza socjalno-szatniowe dla korzystających z lodowisk oraz personelu, pomieszczenia pomocnicze.

II piętro:

  • pomieszczenia administracyjne,
  • strefa fitness,
  • kawiarnia z tarasem na dachu,
  • pomieszczenia techniczne.

Do budynku przylegać będzie górka saneczkowa. Wyjście z budynku na stok górki znajdować się będzie w rejonie kawiarni.

Założeniem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie jest budowa Całorocznego Centrum Sportów Zimowych z wykorzystaniem takiej technologii, aby było ono samowystarczalne energetycznie. ZIS podejmuje szereg działań, zmierzających do osiągnięcia takiego efektu, w tym m.in. prowadzi rozmowy z MPEC S.A., a także czyni starania, mające na celu pozyskanie środków zewnętrznych, umożliwiających realizację tego zadania.

Całoroczne Centrum Sportów Zimowych ma zaprojektowaną instalację fotowoltaiczną. W budynku zastosowana jest także instalacja odzysku ciepła z topielnika lodowiska, z którego nadmiar ciepła przekazywany jest do ogrzewania wody basenowej oraz odzysk ciepła z wentylacji. Ponadto, część śniegu zbieranego przez rolbę będzie wykorzystywana do naśnieżania górki saneczkowej. Rozwiązania te pozwolą na pokrycie w znacznym stopniu zapotrzebowania na energię elektryczną projektowanego budynku

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-02
Data aktualizacji: 2021-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat