Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków zgasił światło w proteście wobec weta

1 grudnia wyłączone zostało oświetlenie na placu Wszystkich Świętych, zgasła także iluminacja pałacu Wielopolskich. Kraków wyraził w ten sposób solidarność z innymi polskimi miastami, które sprzeciwiają się rządowym planom użycia weta w negocjacjach budżetowych z Unią Europejską.

Fot. Komisja Europejska
Komisja Europejska

Światła zgasły o godz. 17.00 – na godzinę. Podobny gest wykonała część innych miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich, m.in. Gdańsk i Warszawa. Samorządowcy obawiają się, że zapowiedziane przez rząd weto pozbawi poszczególne regiony kraju ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii oraz na rozwój. Przez demonstracyjne zaciemnienie chcą pokazać, że brak środków oznacza ciemność.

W ostatnich dniach coraz to więcej miast apeluje do premiera o przyjęcie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027 oraz Funduszu Odbudowy.

Stanowisko w tej sprawie zajmują zarówno poszczególne samorządy, jak i reprezentujące je korporacje samorządowe. 26 listopada Unia Metropolii Polskich w liście do premiera podkreśliła, że w obliczu kryzysu wywołanego drugą falą pandemii Polska potrzebuje wsparcia Europy bardziej niż kiedykolwiek w historii członkostwa w Unii Europejskiej. Pod tym apelem, wraz z pozostałymi 11 miastami, podpisał się Kraków.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-12-02
Data aktualizacji: 2020-12-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat