Biznes rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Porozumienie ArcelorMittal Poland z organizacjami związkowymi z Krakowa

ArcelorMittal Poland informuje, że podpisał z organizacjami związkowymi z Krakowa porozumienie dotyczące rozwiązań dla pracowników dotkniętych trwałym zamknięciem części surowcowej.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Zgodnie z tym, o czym ArcelorMittal Poland informował wcześniej, z grupy 1200 pracowników części surowcowej w Krakowie do tej pory ok. 550 osób znalazło zatrudnienie w innych zakładach spółki, przeszło na emeryturę lub wybrało pracę poza firmą. Potrzebne były zatem rozwiązania dla 650 osób.

Jakie rozwiązania wypracowano dla tych osób?

  • Część pracowników świadczy pracę również w innych zakładach poza wielkim piecem i stalownią. Wedle założeń, wielu z nich będzie kontynuowało obecne zadania. 
  • Niektóre osoby pozostają przy instalacjach wielkiego pieca i stalowni – zajmują się pracami, które krakowska huta wykonuje na rzecz Dąbrowy Górniczej.
  • Wśród pracowników znajduje się grupa osób, która przejdzie na emeryturę.
  • Dla osób, które niebawem nabędą uprawnienia emerytalne uzgodniono przygotowanie pakietów odejść przedemerytalnych. Będą z nich mogli skorzystać również pracownicy innych zakładów w krakowskiej hucie (walcownie, koksownia), którym do emerytury pozostało 12 miesięcy.
  • Dla dużej części pracowników wielkiego pieca i stalowni spółka zidentyfikowała dodatkowe miejsca pracy w zakładach ArcelorMittal Poland oraz spółkach zależnych w Krakowie (np. w Kolpremie czy ArcelorMittal Refractories).

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że preferowanym przez naszych pracowników miejscem pracy jest Kraków, ale prowadzimy także rekrutacje w naszych zakładach w województwie śląskim i tam również będziemy im proponowali zatrudnienie. W przypadku rekrutacji w Krakowie pracownicy dojeżdżający do naszych zakładów w województwie śląskim będą mieli w nich pierwszeństwo – wyjaśnia prezes Sanjay Samaddar. – Wiemy, że czas potrzebny na dojazd oznacza dłuższy pobyt poza domem, dlatego tym pracownikom będziemy wypłacali dodatkową kwotę za ten wysiłek, a także zapewnimy transport – podkreśla.

Pracownikom obejmującym nowe stanowiska w innym zakładzie lub w spółce zależnej niezależnie od lokalizacji, ArcelorMittal Poland gwarantuje utrzymanie płacy zasadniczej na niezmienionym poziomie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat