Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Duże wzmocnienia komunikacji miejskiej do krakowskich cmentarzy

Dodatkowe tramwaje i autobusy będą kursować do krakowskich cmentarzy 31 października i 1 listopada. W tym okresie na ulicach miasta będzie jeździło o ok. 70 tramwajów i niemal 140 autobusów więcej niż jest to w zwykły dzień sobotni czy świąteczny.

Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie

Wszystko po to, aby w okresie Wszystkich Świętych zapewnić mieszkańcom i osobom przyjezdnym dojazd na groby najbliższych z zachowaniem jak największego dystansu. O tym jak bogata jest w tym roku oferta komunikacyjna w rejonie cmentarzy świadczy częstotliwość kursów: z cmentarza Batowice autobusy będą odjeżdżać nawet co 45 sekund, a tramwaje z cmentarza Rakowickiego co 1,5 minuty i z pętli Wzgórza Krzesławickie obok cmentarza Grębałowskiego co ok. 2 minuty.

Na krakowskie cmentarze będą wysyłane najpojemniejsze wagony tramwajowe i autobusy MPK SA, aby zapewnić pasażerom zachowanie jak największego dystansu podczas podróży. Na trasach do cmentarzy na specjalnych liniach już w najbliższy weekend będą w pierwszej kolejności wysyłane:

  • niskopodłogowe Krakowiaki, najdłuższe w Polsce tramwaje o długości ponad 43 metrów,
  • drugie pod względem długości wagony, czyli Lajkoniki oraz wagony Bombardiera o długości ponad 32 m,
  • potrójne składy wagonów 105Na,
  • autobusy przegubowe o długości 18 m.

W związku z tak dużą częstotliwością kursów tramwajów i autobusów komunikacja miejska będzie w okresie Wszystkich Świętych najlepszym sposobem dotarcia do cmentarzy. Apelujemy jednak, aby pasażerowie pamiętali o zasadach bezpieczeństwa – podróżowali z prawidłowo założoną maseczką i zachowywali dystans.

Zdajemy sobie też sprawę, że krakowskie cmentarze będą odwiedzać osoby starsze. Z myślą przede wszystkim o tych osobach 31 października i 1 listopada na pętlach przy cmentarzu Rakowickim, Grębałowskim i Batowice będą pracować specjalnie wyznaczone zespoły, które w czasie przerwy między kursami, będą dezynfekować poręcze, uchwyty, kasowniki i automaty biletowe wewnątrz pojazdów.

Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych są dostępne na stronie www.mpk.krakow.pl oraz TUTAJ. Specjalne komunikaty o dodatkowych liniach i ich trasach są już także dostępne na krakowskich przystankach. Dla pasażerów zostaną także umieszczone specjalne rozkłady jazdy z piktogramem znicza.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-25
Data aktualizacji: 2020-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź