Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dyrektorzy krakowskich szkół przejdą szkolenia antydyskryminacyjne

W październiku rozpocznie się cykl szkoleń antydyskryminacyjnych dla dyrektorów krakowskich szkół. Dzięki nim nabędą oni kompetencje pomagające dostrzegać możliwe przejawy dyskryminacji w kierowanych przez nich szkołach oraz dowiedzą się, jak na nie odpowiednio reagować. Rekrutacja na szkolenia rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.

Fot. materiały UMK

W szkoleniach organizowanych przez Miasto Kraków wezmą udział dyrektorzy wszystkich samorządowych przedszkoli, szkół i placówek, czyli ponad 300 osób. Spotkania będą odbywać się w formie warsztatowej, a ich tematyka będzie odnosić się do różnego rodzaju przejawów dyskryminacji, z którymi mogą spotkać się uczennice i uczniowie nie tylko w przestrzeni szkoły, ale także poza nią. Dlatego wśród poruszanych w trakcie spotkań tematów nie zabraknie tych związanych ze statusem majątkowym, płcią, tożsamością płciową czy wyznaniem. Ale to tylko niektóre z nich.

– Zajęcia będą prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, podczas których dyrektorzy będą analizować indywidualne przypadki oraz wspólnie szukać rozwiązań dotyczących zapobiegania im w rzeczywistości. Szkolenia pozwolą także na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z dyrektorami z innych placówek. Osoby zarządzające krakowskimi szkołami będą mogły także wziąć udział w indywidualnych konsultacjach prowadzonych przez trenerkę antydyskryminacyjną i omówić konkretne przypadki z własnych placówek – mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i jak dodaje, szkolenia miały odbyć się wiosną, jednak ze względu na trwającą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 zostały przełożone na początek roku szkolnego 2020/2021.

Szkolenia organizowane i finansowane przez Miasto Kraków wpisują się w dotychczasowe inicjatywy realizowane przez krakowski magistrat, mające na celu zapobieganie przejawom agresji wśród uczniów krakowskich szkół. Jako przykład warto wymienić Krakowski Tydzień Dobrego Słowa, w ramach którego nauczyciele podnosili swoje kompetencje podczas specjalnych warsztatów.

Październikowe szkolenia poprowadzi Dominika Cieślikowska, doświadczona trenerka antydyskryminacyjna od kilkunastu lat prowadząca zajęcia dla różnych grup odbiorców, w tym także dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-05
Data aktualizacji: 2020-10-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź