Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weź udział w Wielkiej Zbiórce Książek

Trwa Wielka Zbiórka Książek – szósta edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Fundację Zaczytani.org, dzięki której do szpitali oraz placówek pomocowych trafiają tysiące książek.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych! Takie hasło przyświeca organizatorom Wielkiej Zbiórki Książek od pierwszej edycji inicjatywy. Wielka Zbiórka Książek to coroczna kampania społeczna prowadzona przez miesiąc w całej Polsce. W ramach akcji zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych (nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie). Książki można oddawać w specjalnie przygotowanych punktach zbiórki czynnych do 11 października.

Książki zebrane podczas Wielkiej Zbiórki Książek zostaną podzielone na książki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a następnie trafią do Zaczytanych Bibliotek, które Fundacja Zaczytani.org otwiera w szpitalach i innych placówkach pomocowych.

– Książka jest dla nas pretekstem do budowania relacji: z samym sobą, z dzieckiem, z drugim dorosłym czy nawet między grupami społecznymi. Naszą misją jest pokazywanie ludziom, jak ważną rolę może odgrywać książka w procesie leczenia czy w trudnej codzienności – mówi Agnieszka Machnicka, założycielka i prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Spotkajmy się w sobotę, 19 września

W trakcie Wielkiej Zbiórki w całej Polsce powstaje ok. 1300 punktów, do których można przynosić książki, ale kampania to także wystawy Zaczytanych Ławek w trzech dużych miastach oraz wydarzenia czytelnicze z udziałem ambasadorów Fundacji Zaczytani.org.

Organizatorzy kampanii zapraszają krakowian w najbliższą sobotę, 19 września, do Galerii Kazimierz, gdzie w godz. 11.00-14.00 odbędą  się między innymi: bajkoterapia dla dzieci, warsztaty z bajkoterapii dla rodziców, opiekunów, wychowawców, quiz książkowy dla dzieci i spotkanie z Zaczytanym Puchaczem. Przygotowane zostaną także zaczytane strefy relaksu - dla dorosłych i dzieci. Oczywiście podczas wydarzenia będzie można oddać przeczytane książki. Warto również zobaczyć wystawę Zaczytanych Ławek - artystycznych mebli miejskich w kształcie otwartych książek, które znajdują się przy Galerii Kazimierz od 8 września. Każda ławka to inny projekt i inna metafora. Przy ławkach można bezpłatnie pobrać audiobooki.

Wesprzyj Wielką Zbiórkę Książek! Co możesz zrobić?

Możesz oddać książki, zachęcić do tego rodzinę i znajomych, a także promować inicjatywę w swoich mediach społecznościowych. Dodatkowo organizatorzy akcji zachęcają mieszkańców Krakowa, Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia do zaangażowania w wolontariat i pomocy przy sortowaniu książek.

Punkty zbiórki książek w Krakowie:

  • Galeria Kazimierz, ul. Podgórska 34
  • Kawiarnia Trzy Kawki, ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej 4a
  • Herbaty Świata, ul. św. Jana 24/1
  • Myślnik - kreatywna edukacja, ul. Myślenicka 133
  • Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego, Klub Grota 2, ul. Rakowicka 27
  • Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. Rzeźnicza 4
  • Integracyjny Klub Kultury Olsza, ul. Stanisława ze Skalbmierza 7
  • Alior Bank, Osiedle Kazimierzowskie 35a
  • AVIVA, ul. Przybyszewskiego 56

Wielka Zbiórka Książek to inicjatywa, która została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów siedmiu miast: Krakowa, Gdańska, Łodzi, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie internetowej przedsięwzięcia: www.zaczytani.org

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat