Biznes rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W Krakowie opłaca się studiować!

Kraków znalazł się na podium zestawienia Pracowni Ekonomicznej 2033, w zakresie liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 mln euro (wyróżniono tam 20 absolwentów krakowskich uczelni). Znalazło się w nim w sumie aż dziewięć krakowskich uczelni publicznych, w tym najlepsza polska uczelnia według Rankingu Perspektywy – Uniwersytet Jagielloński. Kraków to także największa liczba ośrodków edukacyjnych wyróżnionych w prestiżowym rankingu „The World University Rankings 2021”.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Kraków zdeklasował rywali

Stolica Małopolski według rankingu „Najlepsze miasta do studiowania 2020” prześcignęła inne duże ośrodki akademickie w Polsce takie jak Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Kraków okazał się gorszy od zwycięskiej Warszawy tylko o 1 punkt. Niezwykle wysoki poziom edukacji, perspektywy ekonomiczne, przychylność i prężna współpraca samorządu i ośrodka naukowo-biznesowego, jak również unikalne kierunki kształcenia stale przyciągają do Krakowa młodych ludzi chcących związać z nim swoją przyszłość.

Młodzi chętnie wybierają studia pod Wawelem

W ubiegłym roku swoją naukową przygodę w Krakowie rozpoczęło 135 tys. ludzi. Młodych przyciągają wysokie zarobki i relatywnie niskie bezrobocie – stopa bezrobocia w czerwcu 2020 wyniosła 2,70 proc. (12,6 tys. zarejestrowanych bezrobotnych). Średnia pensja w sektorze krakowskich przedsiębiorstw wyniosła w czerwcu 6 217,47 zł brutto, co pozwoliło miastu uplasować się na trzecim miejscu w rankingu wynagrodzeń.

Tym, co dotychczas spędzało sen z powiek krakowskim żakom były za to ceny wynajmu mieszkań. Jednak, jak pokazuje raport „Najlepsze miasta do studiowania 2020”, sytuacja w tym zakresie ulega zmianom. Średnia cena wynajmu mieszkania dwupokojowego kształtuje się obecnie w granicach ok. 2 036 zł (15 miejsce w podrankingu). Natomiast za pokój trzeba zapłacić średnio 711 zł (13 miejsce w podrankingu).

Studia w czasach pandemii

Nauczanie przeniosło się do sieci, co nie pozostaje bez wpływu na decyzje studentów i wykładowców o przyjeździe do Krakowa. Uczelnie cały czas monitorują sytuację związaną z epidemią i rozważają różne scenariusze związane z organizacją nowego roku akademickiego. Wszystko w porozumieniu ze studentami i wsłuchiwaniem się w ich potrzeby (przeprowadzane na uczelniach ankiety dotyczące samopoczucia studiujących po kwarantannie i chęci kontynuowania nauki w sposób tradycyjny lub zdalny).

Do tej pory część uczelni podjęła decyzję o trybie zdalnego nauczania w nadchodzącym zimowym semestrze, niektóre będą prowadziły zajęcia w modelu mieszanym. Ta nowa forma kształcenia stanowi wyzwanie, ale także wielką szansę dla miasta. 650 lat tradycji naukowo-akademickich to mocna baza, na której – dzięki nowoczesnej technologii – można budować klimat dla rozwoju umiejętności i kompetencji, zdobywania wiedzy czy spędzania wolnego czasu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat