Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Turystyczny najem krótkoterminowy – potrzebne unijne regulacje

Aby uregulować działalność platform internetowych oferujących najem krótkoterminowy, konieczne jest wypracowanie jednolitego prawodawstwa w ramach UE – tak uważa Kraków i 21 innych miast europejskich. We wspólnym apelu metropolie podkreślają, że rozwój turystyki nie może odbywać się ze szkodą dla obywateli i rodzin wybierających miasta na miejsce życia i pracy.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

– Rosnąca urbanizacja, w połączeniu z rozwojem turystyki i ciągłym brakiem zasobów mieszkaniowych, stanowią dla naszych miast poważne wyzwania – czytamy w stanowisku, pod którym podpisały się: Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Bordeaux, Bolonia, Bruksela, Kolonia, Florencja, Frankfurt, Helsinki, Kraków, Londyn, Mediolan, Monachium, Paryż, Porto, Praga, Utrecht, Walencja, Wiedeń i Warszawa.

Wszystkie wymienione metropolie mierzą się z tym samym wyzwaniem: muszą pogodzić interesy turystów z potrzebami mieszkańców – także tych nowych, którzy przyjeżdżają za pracą czy ze względów rodzinnych i chcą osiedlić się na dłużej. Tymczasem właściciele nieruchomości coraz częściej wycofują mieszkania z rynku wynajmu długoterminowego i wynajmują je na krótkie okresy.

– Krótkoterminowe wynajmy przeznaczone są głównie dla turystów, ze szkodą dla obywateli oraz rodzin mieszkających i pracujących w naszych miastach – argumentują metropolie turystyczne. I podają dane świadczące o lawinowym wzroście liczby ofert turystycznego najmu krótkoterminowego w ostatnich latach. Przykładowo w Amsterdamie w 2013 r. było około 4500 ofert, a ich liczba do 2017 r. wzrosła do 22 000. W historycznej dzielnicy Lizbony, Alfamie, ponad 55% mieszkań to obecnie mieszkania przeznaczone na turystyczny najem krótkoterminowy.

– Taki wzrost liczby najmów turystycznych wywołuje presję na wzrost kosztów mieszkaniowych, co bezpośrednio wpływa na dostępność mieszkań w przystępnych cenach – podkreślają metropolie. – Nasze miasta przyciągają uczniów, nauczycieli, pracowników służby zdrowia, funkcjonariuszy policji i wszystkich innych obywateli, którzy chcą znaleźć swoje miejsce do życia. Mamy obowiązek pomieścić ich jak najwięcej, ale borykamy się z chronicznym brakiem mieszkań – zaznaczają.

Metropolie chcą, aby unijne instytucje wypracowały spójne przepisy, które pozwolą uregulować działalność platform internetowych oferujących krótkoterminowy najem turystyczny. Tego typu platformy powinny być m.in. zobowiązane do udostępniania odpowiednich danych miejskim organom administracyjnym.

Stanowisko w sprawie lepszego prawodawstwa UE dotyczącego platform oferujących krótkoterminowy najem turystyczny, przyjęte przez 22 europejskie miasta, w tym Kraków (plik pdf).

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-04
Data aktualizacji: 2020-03-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź