Komunikat archiwalny

Niemal 1800 zgłoszeń do „małego ZUS plus” w Krakowie

Od 1 lutego do „małego ZUS plus” w Krakowie wnioski złożyło 1781 przedsiębiorców, a w całej Małopolsce z płacenia składki na preferencyjnych warunkach chce skorzystać już prawie 3700 osób. Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z tej ulgi mają czas do poniedziałku, 2 marca na złożenie wniosków.

Niemal 1800 zgłoszeń do „małego ZUS plus” w Krakowie
Fot. zus.pl

Co się zmienia?

Od lutego 2020 r. zmieniły się zasady „małego ZUS” dla przedsiębiorców. Do tej pory z ulgi mogła skorzystać firma, której ubiegłoroczny przychód nie przekroczył 67,5 tys. złotych. Od początku miesiąca kwota ta wzrosła do 120 tysięcy. Inaczej będą też wyliczane składki na ubezpieczenia społeczne. Teraz ich wysokość zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wyliczenia składek jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu, jaki firma uzyskała w poprzednim roku. Pozostałe warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z „małego ZUS” nie zmieniły się.

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Ma on dane potrzebne do obliczeń po zmianach w „małym ZUS”.

Jak można zgłosić się do „małego ZUS”?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki uprawniające do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS dokumenty zgłoszeniowe z odpowiednim kodem ubezpieczenia. Dodatkowo w marcu musi dostarczyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z danymi potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Więcej informacji na stronie ZUS.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także