Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sukces krakowskich ogrodów społecznych

Ogrodnictwo miejskie w Krakowie cieszy się coraz większą popularnością. Hasło powrotu mieszkańców miast do natury na stałe wpisało się w krajobraz naszego miasta. Na terenie Krakowa znajduje się już dziewięć ogrodów społecznych, a kolejne ciągle powstają.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

– Miejscy pasjonaci zieleni, którzy zdecydują się na tę oddolną inicjatywę, mogą liczyć na wsparcie ZZM w postaci nieodpłatnego użyczenia terenu, pakietu narzędzi na start oraz wiedzy i wsparcia doświadczonego ogrodnika, który pomoże zapał i chęci zamienić w konkretne działania w ogrodzie – mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

Zarząd Zieleni Miejskiej bierze udział w unijnym projekcie „RU RBAN Resilient Urban Agriculture”, stanowiącym pewnego rodzaju przygotowanie do unijnych regulacji, dotyczących nie tylko ogrodów społecznych, ale w szerszym wymiarze również i dobra wspólnego.

W związku z sukcesem funkcjonujących już ogrodów społecznych, ZZM idzie o krok dalej. Miejska jednostka uruchomiła pilotażowy program „Ogród z klasą”, do którego przystąpiło 18 krakowskich szkół. Projekt zakłada wykorzystanie potencjału terenu zielonego przy szkole, który można zaadaptować na dodatkową klasę, zieloną pracownię, do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu i aktywnej nauki przez doświadczenie kontaktu z naturą. – Chcemy, aby ogród szkolny był też ogrodem społecznym, czyli miejscem integracji całej społeczności szkolnej, a także społeczności lokalnej i najbliższych mieszkańców – zaznacza Kempf.

– Nie boimy się powiedzieć, że rok 2020 będzie rokiem krakowskich ogrodów społecznych, a to wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców, za które dziękujemy. Krakowianie również mogą stworzyć takie miejsce. Wszystkich, w których kiełkuje taka myśl, zachęcamy do kontaktu – mówi Kempf.  

Tym, którym ogrodnictwo miejskie jest bliskie, polecamy zaznaczyć w swoim kalendarzu datę 16–17 czerwca. W tych dniach ZZM zaprasza wszystkich mieszkańców na organizowaną konferencję „New City Habitat”, na której pojawią się eksperci od rolnictwa miejskiego. Przyjadą z całego świata, w tym z Detroit – miasta, które po kryzysie ekonomicznym, odżyło m.in. dzięki ogrodom społecznym zakładanym przez mieszkańców.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat