Komunikat archiwalny

Osiedle Przyzby-Zalesie: 179 nowych mieszkań dla krakowian

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie przekazał do zasobu Gminy Miejskiej Kraków 179 lokali mieszkalnych, zrealizowanych w ramach pierwszego etapu budowy osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie. Oznacza to, że już w 2020 roku mieszkania trafią do krakowian.

Osiedle Przyzby-Zalesie: 179 nowych mieszkań dla krakowian
Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Realizacja pierwszego etapu osiedla trwała od jesieni 2017 roku. W ciągu dwóch lat powstały cztery budynki mieszkalne i jeden budynek mieszkalno-usługowy z miejscem na żłobek i bibliotekę. Łącznie w pięciu blokach znajduje się 179 lokali mieszkalnych. Wykonany został też układ drogowy osiedla, zaaranżowana większa część terenu zielonego, powstał też plac zabaw o powierzchni 165 m2. Warto wiedzieć, że pierwszy etap tej gminnej inwestycji jest dofinansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W przypadku żłobka na początku 2020 roku ZIM będzie chciał ogłosić przetarg na zagospodarowanie pomieszczeń. Udostępnienie nowego miejsca dla maluchów planowane jest na połowę 2020 roku.

Na finiszu są także prace związane z budową 178 mieszkań w pięciu blokach w ramach drugiego etapu osiedla. Tu prace powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2020 roku. Ten etap projektu również dofinansowany jest ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego.

Docelowo, na osiedlu Przyzby-Zalesie zamieszka 357 rodzin. Do ich dyspozycji będzie łącznie 240 miejsc postojowych, w tym 21 dla osób niepełnosprawnych. Komunalne osiedle nie będzie grodzone, więc cała infrastruktura będzie dostępna dla mieszkańców sąsiednich osiedli.

 

Wykonawcą osiedla Przyzby-Zalesie jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider konsorcjum) oraz Acciona Construccion SA z Hiszpanii. Wartość kontraktu przekracza 44 mln zł. Projektantem osiedla jest Perbo Inwestycje Sp. z o.o. Sp. k. Osiedle Przyzby-Zalesie dofinansowane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą ok. 14,8 mln zł.

Osiedle Przyzby-Zalesie to nie jedyny projekt realizowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich w ramach „Programu Budownictwa Komunalnego”. Druga co do wielkości inwestycja to osiedle Wańkowicza w Nowej Hucie, gdzie powstaje 165 mieszkań w siedem niskich budynkach wielorodzinnych. To zadanie będzie gotowe za rok – o sześć miesięcy szybciej niż pierwotnie planowano. W przyszłym roku rozpocznie się z kolei budowa bloku z 45 mieszkaniami przy ul. Fredry. ZIM ubiega się o dofinansowanie  Banku Gospodarstwa Krajowego na to zadanie.

Warto wiedzieć, że standard wykończenia lokali należących do miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego. W przypadku nowych mieszkań komunalnych, w standardzie jest pomalowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, płytek naściennych w kuchni i łazienkach, a także montaż kontaktów i włączników oświetlenia oraz oświetlenia w łazienkach. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i piecyk elektryczny z piekarnikiem i czterema palnikami. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także