Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj park Krakowski im. Marka Grechuty

Park Krakowski im. Marka Grechuty znajduje się w obrębie ulic Czarnowiejskiej, Szymanowskiego, al. Mickiewicza i pl. Inwalidów. Zajmuje powierzchnię 4,77 ha.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Park został założony na wzór ogrodów wiedeńskich pod koniec XIX wieku. Przed I wojną światową stanowił jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Znajdowały się tam liczne restauracje i kawiarnie oraz pawilon koncertowy, kręgielnia, basen, lodowisko, arena kolarska, niewielkie zoo oraz sadzawka. W sezonie działał teatr letni. W związku z rozbudową Krakowa powierzchnia parku została zmniejszona a ogród w znacznym stopniu zaniedbany.

 Jedną z atrakcji parku są znajdujące się pod nim poniemieckie schrony przeciwlotnicze z czasów wojny. Zwiedzanie jest możliwe w czasie Nocy Muzeów lub Dni Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, ewentualnie po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Do czerwca 2018 r. trwały w parku kompleksowe prace rewitalizacyjne – począwszy od modernizacji infrastruktury, odnowienia zieleni, wymiany małej architektury, po zmianę oświetlenia na ledowe czy odnowienie rzeźb i poprawienie ich ekspozycji. Mieszkańcy mogą skorzystać z nowych podjazdów dla rowerów i wózków oraz z bogatego zaplecza rekreacyjnego.

Park został przystosowany dla mieszkańców w każdym wieku. Stworzono strefy odpowiadające każdej grupie wiekowej. W pobliżu ul. Szymanowskiego powstał duży plac zabaw, gdzie będzie można pograć w bule, poślizgać się na zjeżdżalni i poturlać z pagórków. Dla dzieci przygotowano także połączone linowym przejściem wieże, ściankę wspinaczkową i strefę małego odkrywcy do wodnych zabaw.

Atrakcje:

  • latarnia umarłych
  • sadzawka
  • plac zabaw
  • galeria rzeźb prof. Romana Tarkowskiego

 

ADRES: ul. Szymanowskiego, Kraków
pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-05-24
Data aktualizacji: 2019-05-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat