Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie żyje poeta Leszek Aleksander Moczulski

W niedzielę, 17 grudnia, zmarł Leszek Aleksander Moczulski – jeden z najbardziej znanych polskich poetów. O jego śmierci poinformowała na Facebooku Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl
Wiesław Majka / krakow.pl

Leszek Aleksander Moczulski urodził się w 1938 r. w Suwałkach. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1959 r. publikował w „Dzienniku Polskim”, a także w „Tygodniku Powszechnym” i „Gościu Niedzielnym”.

Był autorem wielu utworów, śpiewanych m.in. przez Skaldów („Cała jesteś w skowronkach”), Marka Grechutę („Korowód”), Grzegorza Turnaua („Do wód”) czy Czesława Niemena („Z pierwszych ważniejszych odkryć”).

Wydał kilka tomików literackich, w tym np. „70 widoków w drodze do Wenecji” (1992), „Dziękczynienia po Komunii Świętej” (2006), a także kilkanaście książek dla dzieci, m.in. „Moje kotki” i „Siedem dni stworzenia świata”. Przekłady jego wierszy i tekstów piosenek były publikowane w Niemczech, we Francji, w USA, Belgii, ZSRR, Czechosłowacji, Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, a także w Peru i Nepalu. Wiersze zamieszczono w licznych antologiach poezji, wydawanych w kraju i za granicą.

W 1974 r. został uhonorowany Nagrodą im. A. Bursy, a rok później Nagrodą Miasta Krakowa za „Exodus”. W 2013 r. otrzymał z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego odznakę „Honoris Gratia”.

 


Leszek A. Moczulski
 

***

Może jesteś światłem wysoko w górach.
Tutaj na dole jest potrzebny spokój twego serca,
Kiedy krajesz chleb
I bronisz pogodą ducha tego miejsca,
W którym wszyscy zasiedliśmy do stołu.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-12-18
Data aktualizacji: 2017-12-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat