Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Są mali, a już ratują życie

Już ponad tysiąc małych mieszkańców Krakowa umie udzielić pierwszej pomocy dzięki szkoleniom prowadzonym przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w ramach programu „Mali ratownicy”. Ten program oraz program „Duzi ratownicy” to projekty finansowane z budżetu obywatelskiego Krakowa.

Fot. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

- Jedną z najważniejszych rzeczy, jakich uczymy, jest umiejętność zachowania się w obliczu wypadku czy innej sytuacji kryzysowej. Dorośli zwykle nie wiedzą, co zrobić, boją się podejść do ofiary wypadku czy nawet do osoby, która po prostu zasłabła na ulicy – mówi Maciej Kotarba, ratownik medyczny w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, pomysłodawca projektu. -  Dzieci nie mają takiego lęku, chcą podejść, pomóc. Jeżeli nauczymy je, jak prawidłowo postępować, ta wiedza pozostanie im na całe życie – zaznacza.

W trakcie zajęć dzieci dowiadują się, jak wezwać pomoc, co powiedzieć dyspozytorowi i jak postępować z poszkodowanym. Uczą się też, jak posługiwać się AED, czyli automatycznym defibrylatorem zewnętrznym – urządzeniem, które ratuje życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Defibrylatorów tego typu jest coraz więcej w miejscach publicznych, takich jak dworce, duże sklepy, urzędy, muzea czy kościoły.

– Uczymy już w przedszkolach i zawsze staram się przekazywać wiedzę tak, żeby zrozumiały nawet najmłodsze dzieci. Ale przede wszystkim uczę je tego, że zawsze trzeba pomagać i że warto to robić – podkreśla Paweł Łukasiewicz, ratownik medyczny w KPR.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w ciągu kilku minionych lat przeszkoliło już ponad tysiąc dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli. Zajęcia prowadzone są albo w placówkach albo w siedzibie pogotowia, gdzie dzieci mogą też zwiedzić centrum dyspozytorskie oraz obejrzeć ambulanse.

Program „Mali ratownicy” rozrasta się z roku na rok. W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego wystartował tylko w jednej dzielnicy. W kolejnych latach zdobył ogromną popularność i obejmował coraz więcej dzielnic oraz wszedł do budżetu jako program ogólnomiejski. W roku przyszłym przeszkolonych zostanie aż prawie tysiąc kolejnych maluchów.

Mieszkańcy Krakowa zagłosowali też na drugi projekt – „Duzi ratownicy”. Będą to profesjonalne kursy doszkalające dla ratowników medycznych pracujących w krakowskich karetkach i szpitalach.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-11-03
Data aktualizacji: 2017-11-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź