Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wyścig kolarzy i zmiany w ruchu

Dzisiaj (sobota, 8 sierpnia), w Krakowie odbędzie się 7. etap 72. Tour de Pologne. To właśnie w stolicy Małopolski na ostatniej 25-kilometrowej trasie jazdy indywidualnej na czas rozstrzygną się losy całego wyścigu. W dekoracji zwycięzców weźmie udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Uwaga krakowianie: w związku z wydarzeniem wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu kołowego i w komunikacji miejskiej!

Oprócz 7. etapu 72. TdP, zorganizowane zostały także – na tzw. małej pętli w centrum miasta – wyścigi 7. Nutella Mini Tour de Pologne, wszystkie ze startem i metą na Rynku Głównym.

8 sierpnia zamknięte więc są dla ruchu kołowego: Rynek Główny oraz ulice, po których wyznaczono trasę 7. etapu 72. Tour de Pologne – jazdy indywidualnej na czas na dystansie 25 km oraz trasę wyścigów 7. Nutella Mini Tour de Pologne. Wprowadzone będą również  istotne zmiany w rozkładzie jazdy publicznej komunikacji miejskiej.

 

ZAMKNIĘTE ULICE

  • Godz. 3.00-23.00: Rynek Główny, gdzie wyznaczono start i metę ostatniego etapu oraz miejsce zakończenia całego tegorocznego  wyścigu.
  • Godz. 4.30-20.00: ul. Grodzka oraz Plac Wszystkich Świętych (od godz. 9.30 do ok. godz. 19.30 wyłączony tu zostanie ruch tramwajowy)
  • Godz. 6.00-20.30 ulice: Podzamcze, Powiśle i Św. Idziego
  • Godz. 10.00-19.00 ulice: Św. Anny, Studencka, Garncarska, Krupnicza, odcinek Zwierzynieckiej (od mostu Dębnickiego do ul. Powiśle) oraz jezdnia wschodnia „pod prąd” w kierunku Wieliczki - Aleje: Mickiewicza i Krasińskiego, ul. Konopnickiej aż do Ronda Grunwaldzkiego
  • Godz. 13.00-19.00 pozostała część trasy od Ronda Grunwaldzkiego do Wieliczki (jezdnia wschodnia „pod prąd”). 

 

„RĘKAWY”

Stworzone będą cztery tzw. rękawy umożliwiające wyjazd z niektórych podporządkowanych ulic przy trasie 7. etapu 72. TdP:

- z ul. Bieżanowskiej w ul. Wielicką

- z ul. Ludwinowskiej na Rondo Grunwaldzkie

- z ul. Zamkowej na Rondo Grunwaldzkie

- z parkingu pod Placem na Groblach na Plac na Groblach

- na ulicy Krupniczej od ul. Dolnych Młynów do Al. Mickiewicza

 

WAŻNE DLA MIESZKAŃCÓW UL. ZAMKOWEJ

Mieszkańcy ul. Zamkowej będą mieli możliwość wyjazdu do godz. 13.00 – ulicą Madalińskiego, natomiast  po godz. 13.00 - wygrodzonym buspasem „pod prąd” do Ronda Grunwaldzkiego.

 

ZAKAZ ZATRZYMYWANIA SIĘ i POSTOJU

Przez cały dzień będą obowiązywały znaki zakazu zatrzymywania się  na trasie wyścigu i trasach dojazdowych. W rejonie tzw. małej pętli (Rynek Główny, ul. Św. Anny, Studencka, Garncarska, Krupnicza, „pod prąd” Al. Mickiewicza i Al. Krasińskiego, ul. Zwierzyniecka, Powiśle, Podzamcze, Św. Idziego, Grodzka, Rynek Główny).

Organizatorzy proszą o usunięcie pojazdów z trasy wyścigu oraz bezwzględne przestrzeganie znaków drogowych i zastosowanie się do poleceń  służb porządkowych.

Do zabezpieczenia trasy zaangażowano około 400 osób, nie licząc policjantów. 

 

WCZEŚNIEJ ZADBAĆ O ZAOPATRZENIE!

Z powodu zamknięcia wyżej wymienionych ulic w dniu wyścigu - 8 sierpnia (sobota) – nie będzie możliwy dojazd do punktów handlowych,  gastronomicznych, hoteli, kościołów, zakładów pracy i innych lokali przy trasie wyścigu. Prowadzący działalność handlową i gastronomiczną oraz inne usługi muszą wcześniej zadbać o zaopatrzenie.

 

DO WIELICZKI BEZ PROBLEMÓW

Organizatorzy 72. TdP wyznaczyli trasę 7. etapu tak, aby cały czas odbywał się ruch jedną z dwóch jezdni (zachodnią) Al. Mickiewicza i Krasińskiego, ul. Konopnickiej, Kamieńskiego  i Wielicką,  tą z kierunkiem jazdy do Wieliczki. Zakazany będzie jedynie lewoskręt. Dla kolarzy przeznaczono natomiast drugą jezdnię tego odcinka. Do Wieliczki pojadą więc jezdnią wschodnią „pod prąd” aż  do nawrotu koło stacji paliw LOTOS.

 

PRZEJEZDNE RONDO GRUNWALDZKIE

Przejezdne będzie Rondo Grunwaldzkie, ponieważ trasa wyścigu prowadzi tunelem pod tym rondem.

 

PROPONOWANE OBJAZDY

- ze względu na zamknięcie północno-wschodniej jezdni ul. Wielickiej objazd z ul. Ćwiklińskiej do  centrum wyznacza się ulicami: Jerzmanowskiego, Bieżanowską i Wielicką,

- ze względu na zamknięcie północno-wschodniej jezdni ul. Wielickiej objazd z ul. Teligi do centrum wyznacza się ulicami: Herwina Piątka, Ściegiennego, Bieżanowską i Wielicką,

- ze względu na zamknięcie skrzyżowania ulic: Wielicka-Kamieńskiego objazd z ul. Dworcowej w kierunku Wieliczki wyznacza się ul. Wielicką, Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, Kamieńskiego i Wielicką,

- ze względu na zamknięcie skrzyżowania ulic: Wielicka-Kamieńskiego objazd z Al. Powstańców Wielkopolskich i z ul. Wielickiej (Limanowskiego) w kierunku Wieliczki wyznacza się Al. Powstańców Śląskich, Kamieńskiego i Wielicką,

- ze względu na zamknięcie północno-wschodniej jezdni ul. Wielickiej objazd z ul. Mała Góra do centrum wyznacza się ulicami: Kosocicką, Rżącką, Cechową, Łużycką, Witosa, Turowicza, Tischnera, Brożka, Kapelanka, Monte Cassino, Rondem Grunwaldzkim, Dietla.

- ze względu na zamknięcie wschodniej jezdni ul. Konopnickiej i Ronda Matecznego objazd z Al. Powstańców Śląskich do centrum wyznacza się ulicami; Tischnera, Brożka, Kapelanka, Monte Cassino, Rondem Grunwaldzkim, Dietla.

- ze względu na zamknięcie -wschodniej jezdni ul. Konopnickiej objazd z ul. Wadowickiej do centrum wyznacza się ulicami; Brożka, Kapelanka, Monte Cassino, Rondem Grunwaldzkim, Dietla,

- ze względu na zamknięcie wschodniej jezdni ul. Konopnickiej objazd z ul. Monte Cassino do Al.  Krasińskiego wyznacza się ulicami: Rondem Grunwaldzkim, Dietla, Grzegórzecką, Rondem Grzegórzeckim, Al. Powstania Warszawskiego, Rondem Mogilskim, Lubomirskiego, Wita Stwosza, Al.  29 Listopada, Al. Słowackiego i Mickiewicza,

- ze względu na zamknięcie ulic: Powiśle i Podzamcze objazd z ul. Dietla i ul. Krakowskiej do Al. Krasińskiego wyznacza się ulicami; Dietla,   Grzegórzecką, Rondem Grzegórzeckim, Al. Powstania Warszawskiego, Rondem Mogilskim, Lubomirskiego, Wita Stwosza, Al. 29 Listopada, Al.  Słowackiego i Mickiewicza,

- ze względu na zamknięcie wschodniej jezdni Al. Krasińskiego i ul. Zwierzynieckiej objazd z ul. Kościuszki do centrum wyznacza się ulicami: Konopnickiej, Rondem Grunwaldzkim i Dietla,

- ze względu na zamknięcie Ronda Matecznego objazd z ul. Brożka i z ul. Wadowickiej do ul. Kalwaryjskiej wyznacza się ulicami: Tischnera, Powstańców Śląskich, Wielicką i Limanowskiego,

- ze względu na zamknięcie Ronda Matecznego objazd z ul. Legionów Piłsudskiego i ul. Na Zjeździe wyznacza się ulicami; Limanowskiego, Wielicką, Powstańców Śląskich, Tischnera, Brożka, ze względu na zamknięcie Ronda Matecznego objazd z ul. Limanowskiego wyznacza się ulicami: Na Zjeździe, Starowiślną, Dietla.

 

START I META NA RYNKU GŁÓWNYM

7. etap - jazda indywidualna na czas (25 km) - rozpocznie się w sobotę, 8 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie o godz. 15.00, przyjazd ostatniego zawodnika na metę przewidziano ok. godz. 18.30 (od godz. 14.00 trasa wyścigu zostanie udostępniona zawodnikom celem zapoznania). Bezpośrednio po przyjeździe ostatniego kolarza na metę 7. etapu  odbędzie się dekoracja najlepszych i uroczystość zakończenia całego 72. Tour de Pologne. 

Start wyznaczono na odcinku między wylotami ulic Szczepańskiej i Szewskiej, metę na linii A-B w pobliżu wylotu ul. Św. Jana.

Wcześniej na Rynku Głównym i ulicach tworzących tzw, małą pętlę (ul. Św. Anny, Studencka, Garncarska, Krupnicza, „pod prąd” Al. Mickiewicza i Al. Krasińskiego, ul. Zwierzyniecka, Powiśle, Podzamcze, Św. Idziego, Grodzka), w godz. 10.00-14.00 odbędą się wielkie finały wyścigów 7. Nutella Mini Tour de Pologne: w kategoriach wiekowych 8-10 lat i 11-12 lat (jedna runda – 4 km; start od godz. 11.00) oraz Puchar Młodzików, 13-14 lat z licencją PZKol (5 rund po 4 km; start o godz. 12.00).

 

ZAPROSZENIE DO KIBICOWANIA

Organizatorzy 72. Tour de Pologne przepraszają za wszelkie utrudnienia i niedogodności związane z wyścigiem, jednocześnie zachęcają do kibicowania kolarzom.

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA W DNIU WYŚCIGU

W załączonym komunikacie (pdf) znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zmian w publicznej komunikacji miejskiej, wykaz linii tramwajowych i autobusowych oraz linii zastępczych z opisem tras w dniu odbywania się 7. etapu 72. Tour de Pologne w Krakowie – w sobotę, 8 sierpnia 2015 r.

Szczegółowa mapa startu (pdf)

Szczegółowa mapa mety (pdf)

tdpetap7

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2015-08-03
Data aktualizacji: 2015-08-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź