Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Atrakcje na dzień otwarty magistratu

To uczucie, gdy możesz usiąść w fotelu jednej z najwybitniejszych postaci Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa i poczuć się, jakbyś żył w XIX wieku, jak Józef Dietl. To wszystko, jak i wiele innych atrakcji będzie można przeżyć już 7 czerwca. Budynek Magistratu, a przede wszystkim gabinet Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa ze słynnym fotelem prezydenta Dietla zapraszają do odwiedzenia.

Już w najbliższą niedzielę, 7 czerwca odbędzie się Dzień Otwarty Magistratu. Od godziny 10:00 do 17:00 będzie można skorzystać z okazji i zasiąść w fotelu należącym do słynnego byłego prezydenta Krakowa – Józefa Dietla. Należy wspomnieć, że fotel liczy sobie 148 lat i nadal jest w doskonałym stanie. Jest jednym z najstarszych mebli znajdujących się w Urzędzie Miasta przy Placu Wszystkich Świętych. Chociaż historia pozostawiła na nim symboliczne ślady. Stalinowska propaganda i cenzura lat 1945-1956 nie mogła pogodzić się z wizerunkiem orła w koronie, który widniej na herbie, dlatego ten fragment został odpiłowany. Jednak z końcem 2009 roku korona wróciła na swoje miejsce. Replikę wykonał rzeźbiarz Bogumił Płatek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W czasie trwania Dnia Otwartego będzie można wykonać sobie pamiątkową fotografię w słynnym fotelu i przez chwilę poczuć się jak jego pierwszy właściciel, lub obecny, czyli Przewodniczący Rady Miasta Krakowa - Bogusław Kośmider.

Każdy odwiedzający gabinet Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, będzie mógł zrobić sobie zdjęcie, które zostanie umieszczone w specjalnie drukowanej z tej okazji gazecie.

To nie koniec atrakcji. Tego dnia uroczyście kadencję zakończy Młodzieżowa Rada Krakowa (godz. 13:00, Sala Obrad RMK). Tego dnia, również w Sali Obrad o godz. 11:00 odbędzie się finał projektu edukacyjnego „Uczeń-obywatel" (moduł dla szkół gimnazjalnych). Natomiast przez cały dzień (od godz. 10-17) w salach Lea i Kupieckiej prezentować się będą dzielnice. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-06-02
Data aktualizacji: 2015-06-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź