Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zarząd Zieleni Miejskiej z zastrzeżeniami

Czym będzie się zajmować nowa jednostka miejska, kto będzie jej dyrektorem i jak przyczyni się do polepszenia jakości życia w Krakowie? O tym dyskutowano na posiedzeniach Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza, a także na Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

Zarząd Zielni Miejskiej to jednostka, która ma zająć się dziedziną do tej pory realizowaną przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, a mianowicie opieką nad parkami, drzewostanem i koordynowaniem działań na rzecz kształtowania terenów zielonych. – Przedmiotem działania tej jednostki będzie m.in. planowanie i projektowanie zieleni o charakterze urządzonym, wskazanie terenów do nasadzeń, bieżące utrzymanie i pielęgnacja zieleni wysokiej, przeglądy i kontrola drzew – mówiła Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

Jednostka ma zostać utworzona 1 kwietnia, ale funkcjonowanie rozpocznie dopiero od 1 lipca. Część pracowników ZIKiT-u zostanie zatrudnionych w ZZM. Będzie to 20 osób, które do tej pory zajmowały się zielenią miejską. Funkcjonowanie jednostki ma kosztować ok. 3,7 mln zł rocznie. W tym celu zabezpieczone są już w budżecie miasta fundusze w wysokości ponad 10 mln zł oraz 2 mln zł na zadania inwestycyjne. Dodatkowo nowa jednostka otrzyma 1 mln zł przeznaczonych dla ZIKiT-u na utrzymanie zieleni miejskiej. Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska zapowiedziała również, że niedługo odbędzie się konkurs na dyrektora ZZM. Osoba, która zajmie to stanowisko musi posiadać odpowiednie wykształcenie oraz wiedzę z zakresu architektury krajobrazu, dendrologii oraz ogrodnictwa.

Zarówno radni z Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza, jak i Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska mieli zastrzeżenia, co do powołania i funkcjonowania tej jednostki miejskiej.  Radna Małgorzata Popławska miała zastrzeżenia, co do kwot, które zostaną przeznaczone na ten cel. Według radnej są zdecydowanie za niskie.

– W budżecie obywatelskim już mogliśmy zauważyć, że mieszkańcy chcą jak najwięcej parków i terenów zielonych. Dlatego te kwoty są zdecydowanie za małe, gdyż to bardzo ważna kwestia społeczna – mówiła Małgorzata Popławska. Radny Aleksander Miszalski był zainteresowany zadaniami, które będzie wykonywać ZZM. Według radnego nowa jednostka powinna zająć się także opieką nad terenami leśnymi.

- Nie zostały one świadomie włączone, bo ich specyfika jest zupełnie inna, niż utrzymanie terenów zielonych w mieście. Chcemy, żeby ta jednostka zajęła się tym, co najważniejsze, czyli terenami zieleni urządzonymi lub nie. Lasami niech na razie zarządza Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Może po dwóch, trzech latach włączymy lasy do jednostki – zapowiedziała Ewa Olszowska-Dej.

Przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Grzegorz Stawowy miał dużo więcej zastrzeżeń. Według radnego powołanie nowej jednostki jest powielaniem działania już istniejących, czyli ZIKiT-u i Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny. – Również jeśli chodzi o funkcje dyrektora, powinna być to osoba z wykształceniem prawniczym, gdyż ilość aspektów prawnych będzie bardzo duża. To powinna być osoba, która dobrze zarządza, a od kwestii krajobrazu czy ogrodnictwa ma odpowiednich pracowników – stwierdził Grzegorz Stawowy. Projekt uchwały powołujący Zarząd Zieleni Miejskiej został pozytywnie zaopiniowany przez obydwie komisje Rady Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat