Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budowa Centrum Kongresowego ICE Kraków na finiszu

Dobiegają końca prace związane z realizacją Centrum Kongresowego ICE Kraków. Na finiszu jest też budowa dróg dojazdowych do nowego, reprezentacyjnego gmachu. Koncertową inaugurację ICE Kraków zaplanowano na 16 i 17 października.

- W tej chwili w obrębie całego obiektu trwają prace wykończeniowe – kończone są ściany, sufity i posadzki, montowane jest oświetlenie, drzwi wewnętrzne, balustrady i okładziny akustyczne poszczególnych pomieszczeń – informuje Janina Pokrywa, dyrektor Wydziału Inwestycji UMK. Wewnątrz gmachu trwa montaż wind oraz instalacji, służących m.in. kontroli dostępu, monitoringowi i systemom audio-video. Montowane są też elementy mechaniki scenicznej.

Prace trwają też na zewnątrz budynku. Kontynuowany jest montaż ostatniego elementu dachu. Chodzi o najbardziej charakterystyczny, obły element konstrukcji. Wykonawca finalizuje też elewację szklaną.

Zgodnie z planem, budowa Centrum Kongresowego ICE Kraków ma się zakończyć w połowie sierpnia. Szacuje się, że ostatecznie gmach zostanie przekazany do użytkowania do końca września, po otrzymaniu stosownych decyzji odbiorowych.

Warto wiedzieć, że pierwszy koncert w Centrum Kongresowym ICE Kraków zaplanowano na 16 i 17 października. Z tej okazji zostanie wykonany utwór wokalno-instrumentalny, przygotowany specjalnie na tę okazję przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Zbigniewa Preisnera.

Wraz z finalizacją prac przy budowie Centrum Kongresowego ICE Kraków kończy się realizacja dróg dojazdowych do nowego obiektu. Trwa montaż słupów oświetleniowych. Przygotowywane są stanowiska dla komunikacji miejskiej i prywatnych przewoźników. Realizowane są place i ciągi piesze od strony zachodniej i południowej Centrum. Równolegle udrażniana jest ulica Bułhaka.

Przypomnijmy, że budowa Centrum Kongresowego ICE Kraków trwa od jesieni 2010 roku. Wcześniej przeprowadzono konieczne prace przygotowawcze: wymieniono instalacje podziemne i wykonano prace archeologiczne. Centrum Kongresowe ICE Kraków będzie kosztować 360 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana  przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013. Wartość dofinansowania wynosi 20 mln euro (ok. 80 mln 392 tys. zł).

Gmach powstaje według koncepcji zespołu projektowego: Ingarden & Ewy Architekci z Krakowa oraz Arata Isozaki & Associates z Tokio. Została ona wybrana przez międzynarodowe jury w konkursie architektonicznym zleconym przez Miasto.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-06-30
Data aktualizacji: 2014-06-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź