Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niedzwiedź Wojtek stanął w Parku Jordana

Pomnik niedźwiedzia Wojtka, legendarnego żołnierza 2. Korpusu Polskiego, został odsłonięty w niedzielę (18 maja) w krakowskim Parku Jordana. Wydarzenie odbyło się w 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino.

Wykonana z brązu podobizna Wojtka, o wysokości 2,3 metra, znajduje się w rozwidleniu alejek parku, z których jedne prowadzą do placu zabaw, a drugie do galerii Wielkich Polaków. Autorem projektu rzeźby jest Wojciech Batko, artysta-rzeźbiarz, absolwent krakowskiej ASP. Pomnik niedźwiedzia Wojtka został powołany do życia uchwałą Rady Miasta Krakowa. Poparcia  jego budowie udzielili m.in. Bogusław Kośmider - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, prof. Norman Davies - znawca historii Polski, prof. Wojciech Narębski - geolog, weteran Armii Andersa, Sławomir Ptaszkiewicz - radny. Pieniądze na pomnik zbierało Krakowskie Towarzystwo Parku im. Doktora Jordana.

W kwietniu 1942 roku polscy żołnierze armii generała Andersa za parę puszek konserw odkupili małego niedźwiadka brunatnego od przygodnie napotkanego chłopca. Miś trafił do jednostki, z którą  przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię Palestynę, Egipt, aż do Włoch, a po demobilizacji -  do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał nosić skrzynki z amunicją artyleryjską. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Odznaka pojawiła się na samochodach wojskowych, proporczykach i mundurach żołnierzy. Po demobilizacji Wojtek został oddany do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-05-19
Data aktualizacji: 2014-05-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat