W Krakowie działa Konsulat Honorowy Rumunii

Na mapie krakowskich placówek dyplomatycznych przybył kolejny punkt. Od wakacji w naszym mieście działa Konsulat Honorowy Rumunii. Na podstawie Listów Komisyjnych wystawionych w Bukareszcie przez Ministra Spraw Zagranicznych Rumunii oraz Exequatur od polskiego MSZ, funkcję Konsula Honorowego Rumunii w Krakowie pełni Pan Ignat Timar.

W Krakowie działa Konsulat Honorowy Rumunii
Fot. https://roconskrakow.org/

Urodzony w miejscowości Bistrita, w okręgu Bistrita-Nasaud w  Rumunii, Pan Ignat Timar właśnie tam kończył szkołę podstawową. Gdy po rewolucji w 1989, wraz z pomocą humanitarną przybyli do Rumunii Polacy z Krakowa, nawiązał z nimi pierwsze przyjacielskie relacje. Po kilku wycieczkach do Polski, na zaproszenie Polaków z Krakowa kontynuował naukę w Polsce – liceum i studia ukończył na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Podczas  nauki pogłębiał wiedzę na temat współpracy polsko-rumuńskiej.  Zawodowo poznawał stosunki ekonomiczne obu państw, a prywatnie - interesowała go historia, turystyka, sport i pozostałe dziedziny kultury przenikające się w polsko-rumuńskich relacjach.

Po ukończeniu studiów pracował jako doradca firm polskich oraz rumuńskich. Współpracował z Konsulatem Honorowym Rumunii w Katowicach, brał udział w misjach ekonomicznych zarówno w Polsce, jak i w Rumunii. Na początku lat 2000,  poznał Towarzystwo Polsko- Rumuńskie w Krakowie. Początkowo uczestniczył w spotkaniach jako członek  Towarzystwa, następnie jako członek Zarządu, a od roku 2009 pełni funkcję Prezesa Zarządu TPRK.

W Polsce Pan Timar mieszka już od dwudziestu lat. Od samego początku przybliża Polakom kulturę i historię Rumunii, a będąc w swojej ojczyźnie - opowiada o Polsce. Zawodowo pracuje w firmie z branży elektronicznej i IT –  PLATINET S.A., gdzie realizuje zadania jako Export Manager  dla Rumunii i Mołdawii oraz  jest członkiem rady nadzorczej PLATINET S.A. 

Serdecznie witamy Pana Konsula w krakowskim korpusie konsularnym!

Strona Konsulatu: https://roconskrakow.org/

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie