Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Turner. Malarz żywiołów / wystawa

2 października 2011 – 8 stycznia 2012

Wydarzenie rekomendowane przez Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011

Dzieła Williama Turnera (1775-1851) z kolekcji Tate Britain niezwykle rzadko opuszczają Wielką Brytanię. Od października wybór prac „Paganiniego palety” zobaczymy w Krakowie.

Jeden z najwybitniejszych brytyjskich pejzażystów nazywany jest „malarzem żywiołów”. Ludzie od wieków zachwycali się wielkim spektaklem przyrody – wschodami i zachodami słońca, barwami morza przy różnej pogodzie, zjawiskami atmosferycznymi i świetlnymi – ale nikt przed Turnerem nie próbował ich ukazać w sztuce i nikt po nim nie nadał im tak sugestywnego wyrazu artystycznego. Obrazy artysty-wizjonera powstawały wprawdzie w pracowni, ale były wynikiem niezwykle wnikliwej obserwacji natury.

Wystawa, prezentowana wcześniej w Bucerius Kunst Forum w Hamburgu, pokazuje, jak malarska technika Turnera, zacierająca granice między żywiołami, była bliska odkryciom naukowym jego czasów. Około 70 akwareli i kilka obrazów olejnych z Tate Gallery oraz brytyjskich i amerykańskich kolekcji podzielono na grupy „Ogień”, „Woda”, „Powietrze” „Ziemia” oraz „Fuzja żywiołów”. W styczniu 2012 ekspozycja pojedzie do galerii Turner Contemporary w Margate.

Miejsce: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

www.muzeum.krakow.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA DRAPIK
Podmiot publikujący: Wydział Strategii i Rozwoju Miasta
Data publikacji: 2011-08-16
Data aktualizacji: 2011-08-16
Powrót