Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miejska wyprawka dla najmłodszych krakowian

Od 2017 roku miasto Kraków wita swych nowo narodzonych mieszkańców upominkiem w postaci Krakowskiej Wyprawki. Przekazanie tego symbolicznego podarunku jest wyrazem włączenia do społeczności Krakowa, mającym na celu budowanie już od najwcześniejszych lat więzi pomiędzy miastem i jego mieszkańcami.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Krakowska wyprawka zawiera zestaw przydatnych drobiazgów, które ucieszą krakowskich milusińskich i ich rodziców. To specjalnie zaprojektowane, bezpieczne i wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów przedmioty powiązane tematycznie z Krakowem, jego historią i barwami.

Wraz z listem powitalnym od Prezydenta Miasta Krakowa najmłodsi krakowianie dostają zestaw tekstyliów, tj. kocyk, body, czapeczka – wszystko opatrzone lokalnymi symbolami, opracowanymi zgodnie z nowym systemem identyfikacji wizualnej miasta i z wykorzystaniem koloru niebieskiego – oficjalnej barwy Krakowa od XVI wieku; zabawkę – grzechotkę w postaci smoka z owieczką w brzuchu nawiązującą do znanej legendy; specjalne wydanie książki Michała Rusinka „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek”, opracowane w formacie najbardziej przyjaznym dla dzieci i na atestowanych kartonowych stronach; kartę biblioteczną oraz informator krakowskiej rodziny – kompendium wiedzy o krakowskich instytucjach.

Komu przysługuje Krakowska Wyprawka?

Podstawowym warunkiem otrzymania Krakowskiej Wyprawki jest zameldowanie dziecka na pobyt stały w Krakowie oraz wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku, czyli zgody na dostarczenie pakietu. Przesyłki są dostarczane przez kurierów bezpośrednio na adres zameldowania (lub adres korespondencyjny), podany we wniosku przez rodziców lub prawnych opiekunów dziecka.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o Krakowską Wyprawkę można składać w sposób tradycyjny lub elektronicznie.

Wniosek tradycyjny

W przypadku, jeśli dziecko jest urodzone i meldowane w Krakowie – dokument należy czytelnie wypełnić przy rejestracji dziecka oraz zostawić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd potwierdza złożenie wypełnionego dokumentu (zgody) poprzez stosowną adnotację na dokumencie zawierającą numer wniosku (kod), a także wydaje potwierdzenie złożenia dokumentu wraz z podaniem kodu.

Dla dzieci urodzonych poza terenem Krakowa, ale meldowanych na pobyt stały na terenie Miasta Krakowa dokument należy wypełnić czytelnie i następnie złożyć w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa (al. Powstania Warszawskiego 10, p. 704 i 705). Wydział Spraw Administracyjnych potwierdza złożenie wypełnionego dokumentu poprzez adnotację na liście oraz na Zgodzie (nadanie kodu), a także wydaje potwierdzenie złożenia dokumentu.

Do Wydziału Spraw Administracyjnych UMK należy także zgłosić się z wnioskiem w razie elektronicznej rejestracji dziecka lub w przypadku, gdy dokument nie został złożony podczas rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie. Procedura jest podobna jak w przypadku rejestracji dziecka urodzonego poza Krakowem i meldowanego na pobyt stały.

Wniosek elektroniczny

Nieprzerwanie rośnie liczba wniosków o Krakowską Wyprawkę składanych elektronicznie. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy przesłać skan lub wyraźne zdjęcie wypełnionego i zaszyfrowanego (za pomocą programu 7zip, WinZip lub WinRAR) dokumentu Zgody na adres e-mail: krakowska.wyprawka@um.krakow.pl.

Następnie pod numer telefonu Krakowskiej Wyprawki: 887 ;201 ;561 należy wysłać wiadomość zawierającą hasło do zaszyfrowanego pliku oraz podać adres mailowy (z którego została wysłana Zgoda), a także imię i nazwisko nadawcy, zgodnie z poniższym wzorem:

e-mail: jan.nowak@gmail.com
hasło: wyprawka123
Jan Nowak

Dokumenty do pobrania:

Wniosek (formularz zgody) dostępny tutaj.
Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Kontakt:

Podmiotem odpowiedzialnym za organizację Krakowskiej Wyprawki jest Wydział Komunikacji Społecznej UMK. Projekt jest realizowany we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego w Krakowie oraz Wydziałem Spraw Administracyjnych UMK.

  • Wydział Komunikacji Społecznej UMK, pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków; tel. 12 616 13 37, 12 616 13 93, e-mail: krakowska.wyprawka@um.krakow.pl
  • Urząd Stanu Cywilnego, os. Zgody 2, 31-949 Kraków; tel. 12 616 88 56
  • Urząd Stanu Cywilnego, ul. Lubelska 29, 30-003 Kraków; tel. 12 616 55 44, faks: 12 616 55 20
  • Wydział Spraw Administracyjnych UMK, al. Powstania Warszawskiego 10, 31-541 Kraków; tel. 12 616 93 20, faks: 12 616 93 23
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-10
Data aktualizacji: 2020-11-12
Powrót