Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rynek pracy

Kraków jest miastem, które od lat może się poszczycić dynamicznie rozwijającym się rynkiem pracy. Otwarty na świat, z najnowocześniejszym biznesem, stawiający na wszechstronny rozwój. Duża liczba nowych inwestycji, głównie z sektora nowych technologii i BPO, znaczący ruch turystyczny jak również duże zainteresowanie zagranicznych deweloperów krakowskim rynkiem nieruchomości znacznie wpłynęło na spadek stopy bezrobocia i zmiany w strukturze zatrudnienia.

Kraków przede wszystkim był od zawsze magnesem dla ludzi. Kochany przez mieszkańców i odwiedzjących za urodę i jakość życia, Kraków dziś aspiruje do roli metropolii o europejskim zasięgu.

Dzięki swoim 23 uczelniom wyższym Kraków dysponuje liczbą studentów sięgającą ponad 210 tysięcy (liczba ta rośnie z roku na rok), co daje mu drugie miejsce w Polsce pod tym względem (za Warszawą). Rocznie studia kończy blisko 50 tysięcy osób. Wraz z uczelniami Miasto realizuje projekt „Study in Krakow” mający na celu promocję międzynarodową Miasta oraz krakowskich uczelni, a tym samym przyciągnięcia jak największej ilości studentów z zagranicy, a tym samym propagować idee studiowania w Krakowie. Jednym z efektów tej współpracy jest portal internetowy w języku angielskim www.studyinkrakow.edu.pl zawierający informacje o studiach, kursach i programach w językach obcych oferowanych przez szkoły wyższe Krakowa.

www.studyinkrakow.edu.pl

Ten potencjał przyciąga do Krakowa międzynarodowe korporacje poszukujące świetnie wykształconych, energicznych, młodych ludzi. Równocześnie płace są o około 30-40% niższe od płac w stolicy. W Krakowie działa ponad 100 tys. firm, niemal 2,5 tys. spółek z kapitałem zagranicznym – podmioty te zainwestowały w Krakowie prawie 2,5 mld zł, co przekłada się także na możliwości poznania tajników pracy w wielkich międzynarodowych firmach jak i w mniejszych, krajowych przedsiębiorstwach. Młodzi ludzie już na etapie studiów mogą starać się o praktyki i staże, a to daje dużą przewagę na konkurencyjnym rynku pracy. Jeśli potraktować Kraków i Katowice jako jeden makroregion (taki sposób podejścia jak i zjawisko migracji staje się coraz częstsze) można mówić o bardzo wysokim potencjale tak ujętego rynku pracy. W kombinacji z innymi zaletami miasta w oczach inwestorów, także niebagatelnym kryterium atrakcyjności Krakowa jako miejsca do życia nasze miasto jest idealnym miejscem zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Owocuje to szerokim wachlarzem ofert dla poszukujących zatrudnienia oraz ciągłym spadkiem stopy bezrobocia.

Dane dotyczące stopy bezrobocia w Krakowie, Małopolsce, Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych Grodzkiego Urzędu Pracy oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

 

Doskonałym przykładem odpowiedzi samorządu na potrzeby rynku pracy była pionierska na polskim rynku kampania „Kraków stawia na talenty - rozwijamy outsourcing” promująca outsourcing jako branżę, z którą warto związać swoją przyszłość zawodową. W kampanii wzięło udział łącznie 11 firm oraz instytucji z branży outsourcingowej i HR. Kampania EFEKTYWNI, pokazała jak potrzebne są tego typu wspólne akcje Miasta i firm komercyjnych. Połączenie sił, wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi pozwoliło na maksymalne dopasowanie celów i przesłania kampanii do faktycznych potrzeb rynku.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: DAGMARA BOBROWSKA-DZIDUSZKO
Podmiot publikujący: Wydział Rozwoju Miasta
Data publikacji: 2010-11-16
Data aktualizacji: 2012-11-16
Powrót