Organizacje międzynarodowe rozwiń menu
Organizacje i sieci miast do których należy Kraków rozwiń
Dlaczego warto należeć do organizacji? rozwiń
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Prezydent Miasta Krakowa – Prezydentem OWHC

Kraków Otwarty na Świat

Jak to się zaczęło?


Rok 2019 był dla Krakowa wyjątkowy. To wówczas, w czasie 15. Światowego Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa organizowanego w Krakowie w czerwcu – Prezydent Krakowa został wybrany do Rady Dyrektorów tej Organizacji, a następnie Prezydentem Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.

Zobacz skład Rady Dyrektorów OWHC

OWHC to organizacja skupiająca blisko 300 miast świata, których zabytkowe centra, zabytki lub bezcenne obiekty architektury wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Więcej informacji o organizacji OWHC TUTAJ). Założona w 1993 roku w Fezie, z roku na rok pozyskiwała nowych członków i rozwijała się na arenie międzynarodowej. Jej siedziba pozostała do dziś w kanadyjskim Quebecu, gdyż inicjator powołania organizacji i jej pierwszy prezydent, Burmistrz Quebecu Jean Paul L’Allier był osobą, dla której ochrona i promocja światowego dziedzictwa były szczególnie  ważne. To on swoim entuzjazmem i zaangażowaniem zaraził pasjonatów z całego świata, łącząc ekspertów i zarządców miejsc dziedzictwa z wielu miast. Siłą organizacji jest sieć osobistych kontaktów jej członków i łącząca ich troska o zarządzanie powierzonym im dziedzictwem. Organizacja skupia miasta różnej wielkości, dlatego wiedza i doświadczenia wszystkich budują znaczący potencjał i zasób, z którego wszyscy mogą korzystać, a wspólnota celów i wyzwań buduje solidarność i daje szeroką perspektywę. I ten drugi efekt wydaje się być najcenniejszą wartością tej organizacji.
 

Kraków Prezydentem OWHC widok na Kopiec


Kraków przystąpił do OWHC w 1995 roku i od tego czasu aktywnie uczestniczy w jej projektach, a także w działaniach Sekretariatu Regionalnego Miast Europy Wschodniej i Środkowej, które przez lata prowadził Budapeszt. Od stycznia 2020 roku, decyzją członków sekretariatu, koordynację pracy naszego sekretariatu powierzono Warszawie. 

Wybór Prezydenta Krakowa na Prezydenta OWHC w czerwcu 2019 roku był w pewien sposób momentem przełomowym. Zwłaszcza dziś, z perspektywy 2021 – kolejnego roku pandemii koronawirusa, który sparaliżował cały świat – możemy zobaczyć, jak bardzo zmieniła się rzeczywistość  przez te ostatnie dwa lata. Gospodarcze i społeczne konsekwencje pandemii odczuwają wszystkie miasta na świecie. Miasta członkowskie OWHC, jako miasta historyczne, w dużej mierze opierały swoje gospodarki na turystyce, zatem wszystkie mierzą się z podobnymi wyzwaniami. W 2018 roku Kraków odwiedziło  13,5 mln turystów, we wszystkie  poprzedzające lata odnotowywany był regularny wzrost odwiedzających. Sytuacja taka dotyczyła Krakowa oraz – w różnym zakresie - wszystkich atrakcyjnych miast Europy i świata, gdyż rozwój tanich połączeń lotniczych w ogromnym stopniu przyczynił się do wzrostu liczby podróży. Międzynarodowy ruch turystyczny rósł regularnie i intensywnie – w 2017 roku było to aż 7% . Przewidywano, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać przez kolejne lata. Masowy napływ odwiedzających do miasta ma jednak czasami negatywny wpływ na zasoby dziedzictwa i społeczności lokalne skazane na codzienny kontakt z nasilonym ruchem turystycznym. Dlatego jednym z tematów dyskutowanych w czasie czerwcowego kongresu w Krakowie był problem overtourismu – nadmiernej liczby turystów odwiedzającej miasta. Władze Dubrownika, Barcelony czy Wenecji alarmowały wręcz, że ogromne rzesze turystów zadeptują historyczne centra, a mieszkańcy śródmieść zostali właściwie pozbawieni możliwości korzystania z lokalności swoich miast.

W 2021 roku perspektywy mieszkańców, władz miast i sektora turystycznego są skrajnie inne. Wszyscy stanęliśmy przed poważnymi wyzwaniami, i nie jest to bynajmniej problem uwolnienia miast od nadmiaru turystów i zwrócenie ich mieszkańcom. Media obiegają zdjęcia pustych historycznych centrów najpiękniejszych miast świata. Ich piękno jest bezsprzeczne, ale tym wyraźniejszy jest smutek i poczucie niepokoju wynikające z tej pustki.

Po 15. Kongresie OWHC w naszym mieście, który został powszechnie uznany za sukces, Kraków rozpoczął swoją prezydencję w organizacji. Rolą Prezydenta OWHC jest kierowanie pracami Rady Dyrektorów we współpracy z Sekretariatem Generalnym. Wybrana wówczas na dwuletnią kadencję Rada Dyrektorów – łącznie z Krakowem – składała się z zupełnie  nowych miast. W czerwcu 2019 roku został wybrany również nowy Sekretarz Generalny OWHC – po odejściu na emeryturę Denisa Ricarda, który pełnił tę funkcję przez prawie 19 lat. Organizacja stanęła zatem przed zupełnie nowym rozdziałem swej historii. I, trzeba przyznać, że 1,5 roku temu nikt nie zdawał sobie sprawy – jak bardzo nowy rozdział się zaczynał, jak wiele nowych zadań i wyzwań stanęło przed Radą Dyrektorów, ile decyzji strategicznych, dotyczących organizacji, funkcjonowania i statutu musiało być przeanalizowanych i podejmowanych w kolejnych miesiącach.
 

Działania [zobacz listę]


Działania w ramach prezydencji Krakowa w OWHC wpisują się w szeroki zakres inicjatyw i zadań podejmowanych przez miasto w trosce o to, by Kraków był silną wspólnotą samorządu, mieszkańców, przedsiębiorców i turystów. Temu służą również takie rozwiązania legislacyjne, jak Parki Kulturowe, czy kampanie społeczne jak na przykład #KrakowHeritage, do udziału w której zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Agata Mierzyńska
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-12-29
Data aktualizacji: 2021-03-30
Powrót