Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wilno

Grafika jubileuszu stolicy Litwy. Wilno 700-lat Młode.

Sezon litewski w Krakowie

2023-03-28

W tym roku Litwa obchodzi historyczne wydarzenie – jubileusz 700-lecia Wilna, organizowany pod hasłem ,,Wilno: 700 lat młode”. Z tej okazji w Krakowie zaplanowano wiele wydarzeń prezentujących bogate dziedzictwo kulturowe naszych sąsiadów.

krakowska kartka urodzinowa dla Vilna

Wilno skończyło 700 lat!

2023-01-25

25 stycznia br. stolica Litwy - nasze partnerskie miasto - świętowało swoje 700-lecie. Jubileusz będzie hucznie obchodzony przez cały bieżący rok.

Inauguracja koncertu Brzmienia Krakowa w Wilnie. Organizator koncertu na scenie odczytuje list Prezydenta Miasta Krakowa

Koncert „Brzmienia Krakowa” w Wilnie

2021-09-06

„Brzmienia Krakowa” to uroczysty koncert, który odbył się w Wilnie w niedzielę, 5 września. Wpisał się on w obchody 30-lecia współpracy partnerskiej Krakowa i stolicy Litwy.

Spotkanie z delegacja Miasta Wilna 18 sierpnia 2021. Po lewej stronie sali przy stołach zasiada strona krakowska. W centrum Zastępca Prezydenta Krakowa Pani Anna Korfel-Jasińska. Po prawej stronie delegacja Miasta Wilna. w środku zasiada Pani Wicemer Edyta Tamošiūnaitė

Wicemer Wilna z wizytą w Krakowie

2021-08-20

W dniach 17-20 sierpnia w Krakowie przebywała sześcioosobowa delegacja partnerskiego miasta Wilna, której przewodniczyła Zastępczyni Mera stolicy Litwy Edyta Tamošiūnaitė. Pani Wicemer, jest z pochodzenia Polką.

Plac Katedralny w Wilnie z widokiem Katedry i dzwonnicy

Polonijny polonez w Wilnie

2021-07-30

We wtorek 27 lipca o godzinie 18.00 na reprezentacyjnym Placu Katedralnym znajdującym się w samym sercu stolicy Litwy maturzyści ze szkół polskich zatańczyli poloneza.

Plakat w sepii. Zdjęcie dużego księżyca w pełni w centrum na tle zarysu kościelnych wież. Napis kapitalikami na zdjęciu księżyca Noc Cracovia Sacra.

Noc Cracovia Sacra 2021

2021-07-28

Kolejna, 14. odsłona Nocy Cracovia Sacra, ukazująca fenomen kultury duchowej miasta, odbyła się tradycyjnie 14 i 15 sierpnia. W tym roku przedsięwzięcie wchodzące w skład projektu „Krakowskie Noce” zostało zrealizowane pod hasłem „Wizerunki Maryjne w sztuce sakralnej”. 15 sierpnia o godz. 19.00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej wystąpił zespół wokalny „Duodeco” z partnerskiego Wilna. 

Wileński Festiwal Sportu

2021-05-10

Wilno jest miastem, które kocha sport i aktywność fizyczną. Spotkacie tu wiele osób które uprawiają jogging, jeżdżą na rowerze czy ćwiczą w przestrzeniach miejskich.  Marzenie o tym, by mieszkańcy stolicy Litwy prowadzili zdrowy styl życia jeszcze dziesięć lat temu było zaledwie ambitnym celem lokalnego samorządu. To, że dzisiaj się spełnia, jest w dużej mierze zasługą organizowanego od dekady Wileńskiego Festiwalu Sportu – jednej z najpopularniejszych miejskich imprez.  

Wysokie litewskie odznaczenia dla założyciela i dyrektor MCK

2020-07-08

W poniedziałek, 7 lipca w Wilnie Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury oraz prof. Jacek Purchla, założyciel i wieloletni dyrektor MCK otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu „Za Zasługi dla Litwy” z rąk Prezydenta kraju Gitanasa Nausėdy.

Ambasador Litwy z wizytą w magistracie

2019-12-20

W piątek, 20 grudnia 2019 r. Ambasador Republiki Litewskiej J.E. Eduardas Borisovas złożył wizytę oficjalną Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu. W spotkaniu udział wziął również Konsul Honorowy Litwy w Krakowie prof. Jan Widacki.

Wizyta Ministra Kultury Litwy

2019-10-03

W czwartek, 3 października Prezydentowi Krakowa wizytę złożył Minister Kultury Republiki Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas, któremu towarzyszyła Attaché Kulturalna Ambasady Litwy w Polsce Rasa Rimickaitė.

Znajdź