Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Budapeszt

baner koncertu Kraków-Budapeszt. Music Transfer. Zdjęcie dyrygenta Zoltána Padaorazi nazwa koncertu i informacje o koncercie

Chór Cracow Singers i budapeszteński dyrygent Zoltán Pad zaprosili na koncert

2021-10-04

Ciekawego połączenia utworów polskich i węgierskich kompozytorów posłuchać było można w czwartek 7 października o godz. 19:00 w kościele Św. Marcina w Krakowie (ul. Grodzka 58) podczas koncertu „Kraków-Budapeszt. Music Transfer”. Wstęp był wolny.

Teqball, czyli budapesztański football bez agresji

2021-05-13

Połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego wydawać się może sportem, który największe szanse powodzenia ma wśród uczniów bajkowego Hogwartu. Jednak pozory mylą. Taki sport istnieje naprawdę, a jego popularność dawno już wykroczyła poza granice Budapesztu, w którym się narodził. W kolejnym odcinku cyklu „Kroniki sportowe” prezentujemy wam teqball.

Polak Węgier, jedna krew

2020-10-23

23 października ­ ruszyła akcja honorowego krwiodawstwa upamiętniająca Powstanie Węgierskie z 1956 r. Na krwiodawców – oprócz satysfakcji z zaangażowania w tę ważną inicjatywę - czekają słodkie podarunki i możliwość wygrania kolacji dla dwojga.

Świat pamięta o rocznicy ruchu „Solidarność”

2020-08-31

wieczorem 31 sierpnia w wielu miejscach na całym świecie na znanych budynkach i obiektach wyświetlone zostało rocznicowe logo ruchu związkowego „Solidarność” lub polskie barwy narodowe. Hołd historycznemu znaczeniu pierwszego niezależnego związku zawodowego dla utworzenia wolnej Europy Środkowo-Wschodniej oddały m.in. miasta partnerskie Krakowa: Budapeszt (Most Łańcuchowy), Bratysława (Zamek), Wiedeń (Ringturm) oraz bliźniacza Norymberga (Dom Krakowski).

Kraków chce być miastem dodatnim energetycznie

2020-02-13

Kraków dołączył do siedmiu innych europejskich miast: Amsterdamu, Bilbao, Budapesztu, Matosinhosu, Rygi, Kopenhagi i Bratysławy które współtworzą projekt ATELIER. Ma on pokazać innowacyjne rozwiązania wdrażane w Amsterdamie i Bilbao w zakresie oszczędzania energii. Pozostałe miasta, w tym Kraków, będą powielać i wdrażać u siebie skuteczne rozwiązania, a tym samym – służyć jako miejsca testowe dla zakładanych w przyszłości inteligentnych metropolii.

Europejskie Dziedzictwo Kulturowe - muzyka, która łączy

2019-12-16

Krakowskie szkoły muzyczne są aktywnym uczestnikiem projektów programu Erasmus +. W tym roku zakończył się projekt pn. „Muzyka narodowa krajów Europy jako perspektywa edukacyjna i zawodowa młodzieży muzycznej” realizowany przez partnerskie szkoły: koordynującą Szkołę Muzyczną I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, NUMSI „Prof. Pancho Vladigerov” z Burgas, Szkołę Muzyczną im. Kroó w Budapeszcie oraz Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie,  

Krakowscy uczniowie w Budapeszcie

2019-09-25

Na początku września 2019 r. uczniowie dwóch krakowskich szkół podstawowych: SP nr 37 i SP nr 124 uczestniczyli w obozie językowo-sportowym dla młodzieży z Budapesztu i Krakowa. Wyjazd odbył się na zaproszenie Urzędu Miasta naszego bliźniaczego Budapesztu i organizacji MOZAIK. O tym co zobaczyli i czego nauczyli się młodzi krakowianie podczas pobytu w węgierskiej stolicy napisała dla nas towarzysząca im nauczycielka języka angielskiego Pani Joanna Wołek.

Światowe dziedzictwo i tradycja - krakowscy uczniowie w Budapeszcie

2019-09-10

W dniach 27-31 sierpnia 2019 r. w Budapeszcie (Węgry) odbył się międzynarodowy program dla szkół podstawowych nt. światowego dziedzictwa kultury.  Był on kontynuacją programu edukacyjnego OWHC, zainicjowanego w ubiegłym roku w Bańskiej Szczawnicy. Organizatorem programu była dr Katalin Kiss, architekt, ekspert ds. projektów edukacyjnych dla dzieci, a finansował go Sekretariat Regionalny Miast Europy Środkowo-Wschodniej Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) przy wsparciu Miasta Budapeszt.

Zakochani… w Krakowie

2019-06-19

Jeszcze w zimie opisali dlaczego weekend w Krakowie to doskonały pomysł dla zakochanych, a nasze miasto zobaczyli w upalnej czerwcowej odsłonie.

Wizyta Burmistrza Budapesztu

2019-06-05

W środę, 5 czerwca Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Burmistrzem Budapesztu Istvánem Tárlosem. 

Znajdź