7. Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego teraz w Lipsku

6 marca 2020 r. w Miejskiej Bibliotece w Lipsku odbył się wernisaż nagrodzonych prac VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”. W uroczystości oprócz przedstawicieli Urzędu Miasta Lipska, Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie, Konsula Honorowego RP w Saksonii, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wziął również udział Honorowy Obywatel Miasta Krakowa Pastor Friedrich Magirius, który w 2012 r. został wybrany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów Człowiekiem Pojednania.

7. Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego teraz w Lipsku
Fot. Urząd Miasta Lipska

Ta niezwykła wystawa prezentująca plakaty opisujące najbardziej żywotne problemy współczesnego świata została zorganizowana przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W siódmej edycji konkursu wzięło udział 394 artystów reprezentujących 38 krajów. Spośród nadesłanych 758 plakatów do wystawy zakwalifikowano 73 prace. Artystyczne wypowiedzi twórców z całego świata dotyczą takich zagadnień jak: tolerancja, ekologia, równouprawnienie, rasizm, przemoc, łamanie praw dzieci, kobiet czy mniejszości. Są doskonałym przykładem sztuki zaangażowanej, w której talent, wrażliwość i zmysł obserwacji artystów łączą się z umiejętnością trafnego diagnozowania otaczającej nas rzeczywistości. „Twórczo dla praw człowieka” – myśl przewodnia, koresponduje z działaniami programowymi Domu Spotkań w obszarze pracy pedagogicznej w oparciu o historię KL Auschwitz-Birkenau. Aktualność przesłania z Auschwitz pozwala prowadzić publiczny dyskurs w obszarach, w których prawa człowieka są łamane.

Wystawę w naszym mieście partnerskim oglądać będzie można do 27 czerwca 2020 r. w Miejskiej Bibliotece Lipska (Wilhelm-Leuschner-Platz 10 – 11).

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie