Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa (1871-1963)

Farmaceutka, jedna z pierwszych studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego, założycielka pierwszej w Krakowie drogerii, zatrudniającej kobiety

Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa urodziła się w 1871 roku jako córka Stanisława Sikorskiego, inżyniera technologa i chemika i Julii z Rostalskich, założycielki Księgarni Ludowej w Warszawie.

Zdobywała wykształcenie na pensji Jadwigi Sikorskiej w Warszawie, w późniejszych latach brała udział w kursach botanicznych i mineralogicznych na Uniwersytecie Latającym. W 1894 r. została przyjęta na Uniwersytet Jagielloński, jako jedna z pierwszych studentek, wspólnie ze Stanisławą Dowgiałłówną i Janiną Kosmowską.

W 1898 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim z tytułem magistra farmacji. Była pierwszą przewodniczącą Ogólnozawodowego Stowarzyszenia Kobiet Pracujących.

W 1903 r. założyła w Krakowie drogerię – pierwszą, która zatrudniała kobiety (pierwszymi pracownicami były koleżanki ze studiów Klemensiewiczowej). Współredagowała czasopismo dla dzieci „Promyk”. W późniejszym czasie oddała się pracy naukowej, prowadząc badania nad psychiką dziecka.

Zmarła 1 maja 1963 roku w Krakowie.


(Powrót)

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-03
Data aktualizacji: 2021-03-03
Powrót