Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Helena Rakoczy (1921-2014)

Medalistka olimpijska, mistrzyni świata w gimnastyce

Helena Rakoczy urodziła się 23 grudnia 1921 roku w Krakowie. Wybitna gimnastyczka była absolwentką miejscowego Gimnazjum Kupieckiego (Handlowego).

Pierwszym wyborem Heleny Rakoczy był balet, jednak ze względu na ograniczone możliwości finansowe jej rodziny, musiała zrezygnować ze szkoły baletowej, na rzecz nieco mniej kosztownej gimnastyki. Uczęszczała do krakowskich klubów: Sokoła, Korony i Wawelu szkoliła się pod opieką trenerów: Celka Kozioła, Tadeusza Daniela i Urszuli Stępińskiej. Jej talent szybko się ujawnił – już w 1937 r. zdobyła trzecie miejsce w dziesięcioboju na ogólnopolskim zlocie we Lwowie. Wojna przerwała jej karierę, jednak już w 1946 roku wystartowała w pierwszych ogólnopolskich zawodach w Toruniu.

Helena Rakoczy była dwukrotnie uczestniczką igrzysk olimpijskich: w Helsinkach w 1952 r. i Melbourne w 1956 r. W 1950 r. w Bazylei zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w wieloboju indywidualnym, równocześnie otrzymując złote medale w ćwiczeniach wolnych, równoważni i skoku przez konia. Sześciokrotnie zdobywała także mistrzostwo Polski w wieloboju indywidualnym.


(Powrót)

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-03
Data aktualizacji: 2021-03-03
Powrót