Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Diana Reiter (1902-1943?)

Jedna z pierwszych architektek w Krakowie, projektantka budynków przy al. Beliny-Prażmowskiego 26 oraz ul. Pawlikowskiego 16

Diana Reiter urodziła się w 1902 roku w żydowskiej rodzinie w Drohobyczu. Do Krakowa przeniosła się w późniejszych latach, początkowo podejmując pracę urzędniczki w Dyrekcji Okręgowej Robót Publicznych. W późniejszym czasie pracowała w biurze projektowym inż. Kazimierza Kulczyńskiego, gdzie jako jedna z pierwszych architektek w Krakowie zaprojektowała budynki, które możemy podziwiać do dziś: m.in. kamienice przy al. Beliny-Prażmowskiego 26 oraz przy ul. Pawlikowskiego 16.

W 1928 r. była członkinią zespołu, który zajął trzecie miejsce w konkursie architektonicznym na projekt nowego gmachu Biblioteki Jagiellońskiej. W latach 1931-34 należała do Związku Architektów Województwa Krakowskiego. Zasiadała także w komitecie organizacyjnym Związku Inżynierów Żydów.

Po wybuchu drugiej wojny światowej została przeniesiona do krakowskiego getta i obozu pracy w Płaszowie. Tam zginęła tragiczną śmiercią w 1943 roku.


(Powrót)

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-04
Data aktualizacji: 2021-03-04
Powrót