Kultura rozwiń menu

Krakowskie Festiwale rozwiń

Styczeń rozwiń

Luty rozwiń

Marzec rozwiń

Kwiecień rozwiń

Maj rozwiń

Czerwiec rozwiń

Lipiec rozwiń

Sierpień rozwiń

Wrzesień rozwiń

Październik rozwiń

Listopad rozwiń

Grudzień rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków to miasto festiwali

Kraków słynie z wielu wspaniałych wydarzeń, wśród nich zdecydowanie wyróżniają się festiwale. Corocznie odbywają się setki imprez, w tym wiele o znaczeniu międzynarodowym. Imprezy te, to w większości przedsięwzięcia nieszablonowe, cieszące się wielką popularnością, często promujące młodych, niezależnych twórców, miasto, rozwój wiedzy, pozwalające na aktywne uczestnictwo mieszkańców i turystów.

Największe krakowskie festiwale to uznane w Polsce i Europie wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych, czy literatury, by wymienić tylko nieliczne, cieszące się zasłużoną marką: Festiwal Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwal Teatrów Ulicznych, Krakowskie Miniatury Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Unsound Festiwal, Festiwal Muzyki Polskiej, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Krakowski Festiwal Filmowy, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Live Music Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, Festiwal Audio Art czy Theatrum Musicum.

Wiele z festiwali powstało z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, m.in.: Sacrum Profanum, prezentujący muzykę XX wieku, Misteria Paschalia, jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce dawnej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Festiwal Muzyki Filmowej, obecnie największy i najwyżej ceniony festiwal tego gatunku muzyki na świecie czy Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom.

Prócz kilkudziesięciu imprez teatralnych, muzycznych i filmowych, Kraków jest gospodarzem najważniejszych festiwali literackich w Polsce: Festiwalu Miłosza oraz Festiwalu Conrada. Do Krakowa rokrocznie przyjeżdżają wybitni twórcy: pisarze, poeci, reportażyści. Festiwale te stały się rozpoznawalną w świecie literackim marką i symbolem międzynarodowego święta literatury. Spotkaniom z autorami towarzyszą konferencje naukowe, debaty, koncerty, spotkania z tłumaczami, i wydawcami. Równolegle z Festiwalem Conrada odbywają się w Krakowie największe w Polsce Targi Książki.

Ogromnym powodzeniem cieszą się Krakowskie Noce, które zapracowały już na markę Krakowa. To wydarzenia, na które składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Muzyki, Noc Jazzu, Cracovia Sacra, Noc Poezji, odbywające się tak na scenach teatralnych, w salach muzealnych, jak plenerach.

Na uatrakcyjnienie oferty kulturalnej Krakowa, w tym szczególnie festiwali, wielki wpływ miało oddanie do użytku hali widowiskowo-sportowej Tauron Arena Kraków i centrum konferencyjno-kongresowego ICE. W Tauron Arenie, tylko na trybunach, może zasiąść 15 tys. widzów, zaś w ICE, największa sala audytoryjna, w której wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, może pomieścić ok. 2 tys. osób.

pokaż metkę
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-08-29
Data aktualizacji: 2016-11-02
Powrót