Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe

I edycja festiwalu 1991 rok

Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” jest organizowany przez Katedrę Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, Śródmiejski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Fragile.

Festiwal ma długoletnią historię i wierne grono odbiorców, które stale się poszerza. W pierwszych latach, Festiwal skupiał organistów z Polski, jednak z biegiem lat nabrał on międzynarodowej rangi. Gośćmi Festiwalu byli muzycy z Polski, Europy, Japonii, USA oraz RPA. Rokrocznie koncertowali w Krakowie profesorowie, rektorzy uczelni muzycznych. Festiwal ma również za zadanie promowanie uzdolnionych artystów-organistów młodszego pokolenia. Wszyscy oni prezentują znakomity warsztat interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. Sięgają po utwory takich mistrzów jak m.in.: J. S. Bach, F. Mendelssohn, C. Franc, M. Dupré, C. Piutti, G. H. Handel, J. Brahms, R. Schumann, F. Liszt.

Największym walorem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej, sięganie po zabytkowe polskie instrumenty i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki w najpiękniejszych wnętrzach zabytkowych krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem. Tę szczególna atmosferę doceniają również sami artyści, dla których fakt koncertowania np. przed dziełem Wita Stwosza jest czymś wyjątkowym.

Koncerty odbywają się w wieczory czerwca i lipca w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – Bazylice Mariackiej, Bazylice OO. Karmelitów „Na Piasku”, Bazylice OO. Paulinów „Na Skałce” oraz Kościele Św. Krzyża.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót