Kultura rozwiń menu

Krakowskie Festiwale rozwiń

Styczeń rozwiń

Luty rozwiń

Marzec rozwiń

Kwiecień rozwiń

Maj rozwiń

Czerwiec rozwiń

Lipiec rozwiń

Sierpień rozwiń

Wrzesień rozwiń

Październik rozwiń

Listopad rozwiń

Grudzień rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

KRAKOWSKIE NOCE

KRAKOWSKIE NOCE

Miasto Kraków od lat stara się aktywizować społeczeństwo, tworząc bogatą całoroczną ofertę wydarzeń artystycznych i kulturalnych, która przyciąga rzesze odbiorców – Krakowian i turystów, z regionu i świata.

Szczególną praktyką, mającą na celu zwiększenie aktywnego uczestnictwa w kulturze jest projekt Krakowskie Noce.

Poza powszechnie znaną i ogromnie popularną w Europie Nocą Muzeów (odbywa się tradycyjnie w maju, od 2004 roku), Kraków zainicjował cztery inne: Noc Teatrów (począwszy od 2007 roku - w czerwcu), Noc Jazzu (od 2007 roku - w lipcu), Noc Sakralna - Cracovia Sacra (w sierpniu, od 2008 roku), Noc Poezji (we wrześniu, począwszy od 2011 roku). Wszystkie razem tworzą nową markową jakość - cykl KRAKOWSKIE NOCE.

Założeniem projektu jest bezpłatne udostępnianie zbiorów muzealnych i kościelnych, prezentacja spektakli teatralnych, koncertów jazzowych, czytanie poezji i koncerty piosenki poetyckiej, a także szereg niestandardowych, wykraczających poza konwencje projektów, w godzinach nocnych. Wydarzenia odbywają się zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze.

 

Nocne koncertowanie i zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych, obiektów sakralnych – np. biblioteki i skarbce w klasztorach i kościołach. To bezpłatny udział w życiu teatralnym miasta, spektaklach teatralnych i widowiskach, często przygotowywanych specjalnie na tę noc, zarówno w tradycyjnych przestrzeniach jak i w plenerze,. To magiczny cykl koncertów jazzowych w przestrzeni miejskiej, czy w klubach mieszczących się w zabytkowych piwnicach.

Poszczególne noce organizowane są w miesiącach, które charakteryzują się wzmożonym ruchem turystycznym, dlatego projekt stanowi doskonałą ofertę kulturalną także dla zagranicznego turysty, promując w ten sposób Kraków i jego potencjał twórczy.

W latach 2009 i 2011 cykl Krakowskie Noce uzyskał dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Projekt oceniony został jako silny, markowy produkt promujący region małopolski i uzyskał dofinansowanie we wnioskowanej wysokości 50 % kosztów całości zadania.

Elementem w istotny sposób wpływającym na zwiększenie uczestnictwa w przygotowanej ofercie były pięciogodzinne transmisje internetowe on-line z każdej nocy, które można było oglądać na stronie www.krakowskienoce.pl. Dodatkowo przygotowano także relację z każdej nocy na płytach DVD. Prezentacja została zrealizowana w 4 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej.

Projekt wyróżniono w plebiscycie Gazety Krakowskiej oraz Polskiej Organizacji Turystycznej „Wielkie odkrywanie Małopolski", a także w wyniku ekspertyzy polskiego rynku, jaką w 2009 roku prowadził Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Noc Muzeów zakwalifikowała się do Konkursu Dobry Wzór 2010 na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku.

W Nocy Teatrów biorą udział teatry instytucjonalne i nieinstytucjonalne. Oprócz pokazów sztuk w przestrzeniach tradycyjnych i w plenerze, widzowie mają możliwość zwiedzania teatralnych kulis z przewodnikiem, a po spektaklach odbywają się spotkania i rozmowy z twórcami teatru.

Cracovia Sacra czyli Noc Sakralna ma na celu promocję fenomenu życia duchowego Krakowa. Rozpoczyna się corocznie 15 sierpnia, w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To wyjątkowa okazja do obejrzenia skarbów dziedzictwa kultury przechowywanych w klasztorach oraz zwiedzenia kościołów, katakumb i niedostępnych na co dzień podziemi świątyń. W NOC SACRALNĄ w krakowskich kościołach odbywa się wiele koncertów.

Wrześniowa Noc Poezji to spotkanie z poezją, w jej różnych formach i wymiarach, z poetami oraz piosenką poetycką.

http://www.krakowskienoce.pl/

pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ
Data publikacji: 2011-11-02
Data aktualizacji: 2011-11-02
Powrót