Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Relikwie św. Faustyny

Adres: Siostry Faustyny 3, Kraków

Kraków zwany niegdyś drugim Rzymem, tyle w nim było kościołów, może też poszczycić się znaczną liczbą patronów - świętych Kościoła katolickiego. Z Krakowem w różny sposób wiąże się ich wielu.

To właśnie tu pełnił posługę kapłańską św. Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski, który za wystąpienia przeciwko królowi Bolesławowi Śmiałemu został skazany na śmierć i zabity. Ciało biskupa zostało złożone w katedrze wawelskiej p.w. św. św. Stanisława i Wacława, a jego osoba stała się przedmiotem kultu. Pielgrzymka pokutna z Wawelu na Skałkę stała się elementem ceremoniału koronacyjnego władców Polski, a św. Stanisław stał się nie tylko patronem Krakowa, ale również Polski i wielu polskich diecezji.

W katedrze znajdują się także relikwie św. Floriana, sprowadzone w XII wieku przez Kazimierza Sprawiedliwego, który ufundował też kościół pod jego wezwaniem. Od jego imienia Kazimierz Wielki nazwał osadę na północ od Krakowa Florencją (obecnie dzielnica Kleparz). Kult św. Floriana rozwinął się w Krakowie dopiero w XVI wieku po wielkim pożarze, kiedy to uznano, że dzięki opiece świętego nie spłonął cały Kleparz. Patron Krakowa i straży pożarnej - orędownik w czasie pożaru.

Jan Kanty był uczniem i wykładowcą Akademii Krakowskiej, znanym z głębokiej wiedzy, świętości życia i uczynków miłosierdzia. O czasach, kiedy żył w Krakowie (XV wiek) mówiono o tym mieście Felix saeculum Cracoviae - szczęśliwy wiek Krakowa. Znana jest opowieść, jak Jan Kanty oddał zbójom pieniądze, zaszyte w ubraniu, na dowód szczerości. Jego relikwie spoczywają w kolegiacie św. Anny. Obrońca życia nienarodzonych dzieci. Patron Krakowa, Archidiecezji krakowskiej, "Caritasu".

Z kolei na pewno w Krakowie nigdy nie było św. Józefa, pochodzącego z królewskiego rodu Dawida Oblubieńca Matki Bożej. Znany z Nowego Testamentu: był rzemieślnikiem, cieślą z Nazaretu, opiekunem Maryi i Jezusa. Zmarł, nim Jezus zaczął swoją działalność w Galilei. Kult Józefa powstał na Wschodzie już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Na Zachodzie rozwinął się w średniowieczu. Patron Rusi, Kościoła powszechnego, Krakowa i robotników.

Święty Jacek był Dominikaninem z rodu Odrowążów, być może także krewnym biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Habit dominikański otrzymał we Włoszech od samego św. Dominika, a w Krakowie ufundował klasztor tej reguły przy kościele św. Trójcy. Tam też znajdują się jego relikwie. Poza Krakowem patronuje także Archidiecezji Krakowskiej.

Patronów ma więc Kraków aż pięciu, jednak świętych z nim związanych jest więcej. Mówiąc o nich nie można pominąć spoczywającej w katedrze wawelskiej, św. Jadwigi Królowej, a raczej Króla Polski, której relikwie umieszczone są w ołtarzu cudownego krucyfiksu, do którego Jadwiga często się modliła. Kult Jadwigi rozwinął się niemal natychmiast po jej przedwczesnej śmierci i do jej grobu szły liczne pielgrzymki wiernych, sławiących miłosierdzie, szlachetność i dobroć władczyni. Patronuje młodzieży żeńskiej.

W klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu znajdują się relikwie św. Bronisławy, krewnej św. Jacka, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach spoczywa św. Faustyna, a w kościele Karmelitów Bosych św. Brat Albert, Adam Chmielowski. (mw)

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Stanisław Jamróz
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Powrót