Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wyjątkowe powitanie jesieni w Podgórzu

Centrum Kultury Podgórza zaprasza wszystkich krakowian i gości na powitanie jesieni w towarzystwie muzycznych gwiazd – m.in. zespołów Myslovitz oraz Püdelsi, które odbędzie się w jutro, 24 września, na Rynku Podgórskim! Wielki finał poprzedzą cztery dni pełne rozmaitych atrakcji: od koncertu operetkowego i wieczorów muzyczno-filmowych, przez spotkania poetyckie, czy grę terenową dla rodzin, po dancing w dawnym stylu. A wszystko to, w ramach tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej.

Podgórska Jesień Kulturalna
Fot. Mirosław Żyłka / Centrum Kultury Podgóza

– Jedni na jesień czekają, zachwycając się feerią barw, którą przynosi. Innym kojarzy się ona z ciągłą pluchą i szybko zapadającym zmierzchem, więc raczej za nią nie tęsknią. Wszystkim, bez wyjątku – by pełni pozytywnej energii wkroczyli w trzecią porę roku – proponujemy solidną dawkę kultury i rozrywki w najlepszym wydaniu. Mam nadzieję, że program tegorocznej Podgórskiej Jesieni Kulturalnej przypadnie do gustu zarówno tym, którzy szukają kameralnych, niszowych wydarzeń jak i fanom dużych, plenerowych koncertów – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

– W tym roku powitanie jesieni na Rynku Podgórskim będzie wyjątkowe, bo nasze zaproszenie przyjęły ikony polskiej sceny muzycznej – zespól Myslovitz oraz wywodzący się właśnie z Podgórza – o czym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają – zespół Püdelsi. Liczę, że 24 września wspólnie z mieszkańcami Podgórza i gośćmi będziemy się świetnie bawić przy dźwiękach niezapomnianych hitów – dodaje Szymon Toboła, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze.

Podgórska Jesień Kulturalna rozpoczęła się 20 września, o godz. 18.00 koncertem operetkowym zatytułowanym „Zakochaj się w jesieni” (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13).

Ciekawe propozycje można też znaleźć w programie przewidzianym na dzień trzeci i czwarty. Dziś, 22 września, przed południem CKP zaprasza dzieci i młodzież do udziału w grze terenowej pod hasłem „Podgórze obiecane” (start godz. 10.00, sprzed budynku CKP, przy ul. Sokolskiej 13), a popołudniową porą, o godz. 17.00 dorosłym i seniorom zaproponuje filmowo-muzyczny wieczór z kulturą romską, pod hasłem „Jak własne serce kocham ogień” (CKP, ul. Sokolska 13). Już jutro, 23 września, o godz. 17.00, przyjdzie pora na amatorski spektakl z dreszczykiem, zatytułowany „Morderstwo w Podgórzu? To takie łatwe!”, w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza, zaprzyjaźnionych artystów oraz młodzieży uczęszczającej na zajęcia w CKP (ul. Sokolska 13). Również w sobotę, o godz. 18.30, na Rynku Podgórskim odbędzie się wydarzenie plenerowe „Dziś jest POJUTRZE. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”, współorganizowane przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych (w programie m.in. projekcja filmu „Dziś jest Pojutrze”, w reż. Michała Szymanowicza oraz koncert). Trzecim i ostatnim elementem sobotniego programu będzie – zaplanowany na godz. 19.00 – „Dancing w danym stylu”, czyli muzyczno-taneczna zabawa z DJ-em, w rytmie piosenek z lat 50. I 60. XX w. (CKP, ul. Sokolskiej 13).

Na wszystkie wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej odbywające się w budynku Centrum Kultury Podgórza obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je odbierać w Punkcie Informacyjnym CKP (ul. Sokolska 13) od 11 września, od godz. 9.00. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Jak co roku, finał Podgórskiej Jesieni Kulturalnej odbędzie się na Rynku Podgórskim (niedziela, 24 września, w godz. 15.00-21.00). Najpierw (godz. 15.00) na plenerowej scenie zaprezentuje się Big Band Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego. Potem (godz. 16.00), wystąpi trio Elokwencja, w składzie: Ela Kulpa (wokal), Jerzy Kulawik (wokal, saksofon, klarnet) oraz Jarema Pogwizd (pianino) – wykonując najsłynniejsze standardy jazzowe, największe przeboje Luisa Armstronga, Amy Winehouse oraz klasyki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Kwadrans po godz. 17.00 estradą zawładną niepokorni rockmani rodem z Podgórza, znani z unikatowego brzmienia i społecznie zaangażowanych tekstów, czyli Püdelsi. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Foryś – wokal, Tomek Dominik – perkusja, Piotr Lewicki – gitary, Sławek Wesołowski – bass. Będą największe przeboje grupy, jak „Uważaj na niego”, „Kocham Się”, „Samba Mamba”, czy „Rege – Kocia muzyka” oraz utwory z najnowszej płyty zespołu „Ciemna Strona", m.in.: „Tango Spiżowy Ratler" oraz „Pudel z Gwadelupy”.

Frontman Püdelsów, Piotr „Foreman” Foryś będzie również gościem odcinka specjalnego podcastu #PodgórzewKulturze, poświęconego Podgórskiej Jesieni Kulturalnej. CKP zaprasza do jego wysłuchania i oglądania w serwisach YouTube oraz Spotify (premiera 21 września).

A na koniec wisienka na muzycznym torcie, czyli koncert Myslovitz – jednego z najważniejszych rockowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Grupa wystąpi w składzie: Mateusz Parzymięso (śpiew, gitara), Wojciech Powaga (gitara), Przemysław Myszor (gitara, instrumenty klawiszowe), Jacek Kuderski (gitara basowa, chórki), Wojciech Kuderski (perkusja). Będzie można usłyszeć nie tylko takie ponadczasowe przeboje Myslovitz jak: „Długość dźwięku samotności”, „Dla ciebie”, „Scenariusz dla moich sąsiadów”, „Peggy Brown”, czy „Z twarzą Marilyn Monroe”, ale również kawałki z najnowszej płyty zespołu, zatytułowanej „Wszystkie narkotyki świata”, która miała swoją premierę w marcu tego roku.

Wstęp na muzyczne powitanie jesieni na Rynku Podgórskim jest wolny.

Wydarzenie to jest realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Szczegółowy program Podgórskiej Jesieni Kulturalnej na stronach internetowych ckpodgorza.pl.

Podgórska Jesień Kulturalna

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-08-29
Data aktualizacji: 2023-09-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź