Skwer Heleny i Romana Husarskich
W sobotę, 30 września, odbyła się uroczystość nadania nazwy Heleny i Romana Husarskich skwerowi w Przegorzałach położonemu u zbiegu ulic Księcia Józefa, Jodłowej i Skibowej.

– Piękne miejsce w sercu Przegorzał będzie służyć mieszkańcom. Państwo Husarscy, którzy nieopodal mieszkali i mieli pracownię tworzyli historię tego miejsca. Naszemu samorządowi zależy aby osoby, które tworzyły w naszym mieście zostały uczczone i aby była pielęgnowana pamięć o ich dziełach. Od kilkunastu lat Kraków stara się czcić bohaterów miasta, którzy swoją twórczością i dziełami podkreślali jakość miasta. Dzisiejsze wydarzenie to część tej pokoleniowej sztafety naszej wdzięczności – powiedział zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.
– Miejsce i skwer zyskało nową jakość dzięki współpracy okolicznych mieszkańców i przy wsparciu Zarządu Zieleni Miejskiej – podkreślił Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec Witold Górny.
– Rodzice tu mieszkali i tworzyli, to wspaniale, ze powstał trwały znak ich pamięci – podziękował Julian Husarski, syn artystów.
– Dziadkowie byli związani z tym miejscem otoczonym zielenią i jest to wspaniałe ukoronowanie ich twórczości. Swoją pasją i zaangażowaniem zarażali studentów, inspirowali nas do twórczości. Staramy się kontynuować ich tradycje, cieszymy się że możemy inspirować się ich twórczością – powiedziała Jadwiga Husarska-Sobina, wnuczka państwa Husarskich.
Uroczystości towarzyszyła wystawa fotografii dzieł Heleny i Romana Husarskich oraz prelekcja na temat ich twórczości. Ponadto w Klubie Kultury Przegorzały odbyły się rodzinne warsztaty ceramiczne, została też odsłonięta okolicznościowa ścianka ceramiczna.
Husarscy to wybitne postaci w historii krakowskiej ceramiki powojennej. Stworzone przez nich wielkoformatowe mozaiki ceramiczne są dziś na nowo odkrywane i doceniane przez kolejne pokolenia miłośników sztuki okresu PRL-u.
O parze niezwykłych artystów opowiedziała Bożena Kostuch – doktor historii sztuki, kustoszka Muzeum Narodowego w Krakowie, znawczyni ceramiki XIX i XX wieku, autorka książek popularyzujących wiedzę na ten temat. Ilustracją do opowieści o Husarskich była plenerowa wystawa fotograficzna.
Helena z d. Burtan i Roman Husarscy poznali się w czasie studiów w krakowskiej ASP. W latach 50 XX w. na terenie rodzinnej posiadłości w Przegorzałach założyli pracownię, w której opracowywali eksperymentalne metody wykorzystania ceramiki w rzeźbie. Roman Husarski wraz z żoną jest twórcą piropiktury – dekoracyjnej techniki ceramicznej, polegającej na nanoszeniu płynnego szkliwa ceramicznego na powierzchnię rozgrzaną do wysokiej temperatury. Husarscy zajmowali się też mozaikami.
Do ich najsłynniejszych krakowskich dzieł należą mozaiki „Miasta” w dawnym hotelu Cracovia czy „Jeźdźcy” i „Biegacze” na fasadzie KS Korona, fasada krakowskiego kościoła Chrystusa Króla, przy ul. Zaskale 1. Dekoracje ich autorstwa znajdują się również m.in. w warszawskich Łazienkach, w muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w Chrzanowie, Kielcach i Tarnowie.