Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowscy uczniowie w finale konkursu Odyseja Umysłu

28 – 29 marca w Gdańsku młodzi, pomysłowi uczniowie  z Krakowa powalczą w finale ogólnopolskiego konkursu Odyseja Umysłu. Zdobywcy pierwszych miejsc mogą reprezentować Polskę na Finałach Światowych w USA!

Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek.

Na finał konkursu do Gdańska pojadą cztery zespoły dzieci i młodzieży z Krakowa.

8 marca 2014 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 przy ul. Strąkowej w Krakowie odbyły się regionalne eliminacje konkursu. Wzięło w nich udział 66 drużyn z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego, które rywalizowały ze sobą w trzech grupach wiekowych. Zwycięzcy konkursu awansowali do ogólnopolskiego etapu, który odbędzie się 28-29 marca w Trójmieście.

Kraków podczas ogólnopolskich eliminacji reprezentować będą drużyny z czterech szkół: Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 162, Zespołu Szkół Społecznych nr 3 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Zespołu Szkół Społecznych nr 7 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Szkoły Podstawowej nr 85.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, realizowany w formie międzynarodowego konkursu. Pierwsze polskie edycje zapoczątkowane zostały ponad 20 lat temu. Idee na grunt polski przeniosła prof. Józefa Sołowiej, psycholog twórczości z Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2014 roku w eliminacjach regionalnych w całym kraju wzięło udział 3320 zawodników, 545 trenerów i 597 wolontariuszy. Projekt inspiruje rozwój kreatywnego myślenia poprzez zachęcanie uczestników do twórczego rozwiązywania problemów. Kształtuje umiejętność współpracy w zespole. Odyseusze uczą się marzyć, myśleć, tworzyć  w oparciu o rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Patronat nad polską edycją Odysei Umysłu sprawuje Minister Edukacji Narodowej, natomiast honorowy patronat nad krakowskimi eliminacjami objęli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Drużyny podczas spotkań ze swoimi trenerami pracują nad Problemami Długoterminowymi, których efekty prezentowane są podczas eliminacji regionalnych. Wszystkie propozycje rozwiązania problemu zawodnicy muszą wymyślić, zaprojektować i wykonać samodzielnie. Nikt poza członkami zespołu nie może stworzyć niczego, co podlega ocenie – pod rygorem przyznania drużynie kary za Pomoc z Zewnątrz. Osoby dorosłe mogą inspirować uczestników do myślenia, a także uczyć ich, jak coś robić – ale nie mogą nic im podpowiedzieć ani w niczym ich wyręczyć.

W tym roku drużyny miały do wyboru jeden z następujących problemów: Odjazdowy egzamin; Strachy na lachy; I kto tu rządzi? Wszystko się ułoży; Na własne oczy. Dodatkowo podczas konkursu drużyna musi również stawić czoła Problemowi Spontanicznemu, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a jego rozwiązanie znaleźć w ciągu kilku minut.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie: www.odyseja.org

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-03-18
Data aktualizacji: 2014-03-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź