Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Ostry Dyżur Literacki”, czyli akcja czytelnicza dla dzieci

„Ostry Dyżur Literacki” to wydarzenie, które promuje czytelnictwo wśród najmłodszych i ich rodziców. W konwencji gabinetu lekarskiego specjaliści literatury dla dzieci rekomendują książki, które warto przeczytać. W tym roku akcja odbędzie się w kilku księgarniach, pierwsze spotkania już w najbliższą sobotę i niedzielę.

Fot. Czasdzieci.pl

W konwencji gabinetu lekarskiego znawcy literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem nowości, którym warto poświęcić uwagę. Akcja ma formę happeningową i jest rekomendowana dzieciom do 12. roku życia. W spotkaniach czytelniczych mile widziani są również rodzice, dziadkowie lub opiekunowie.

– Dzieci z przyjemnością wchodzą w role, mogą wtedy eksperymentować, a atmosfera rozluźnienia i zabawy daje poczucie bezpieczeństwa i prowadzi do rozmowy. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę obecność eksperta płynnie poruszającego się po rynku wydawniczym i potrafiącego właściwie rozpoznać potrzeby dziecka – mamy nowego czytelnika lub… kolejną listę rekomendacji w rękach zachwyconych młodych czytelników – podkreślają organizatorzy akcji.

„Ostry Dyżur Literacki” odwiedza targi, place, stadiony, markety, szkoły, biblioteki, wybrane księgarnie, przypominając, że księgarnia to nie tylko magazyn towaru, to miejsce spotkań, rozmów, działań wokół książki właśnie. W tym roku młodzi czytelnicy mogą wziąć udział w edukacyjnej zabawie w tych krakowskich księgarniach:

  • w sobotę, 13 lipca, w godz. 10.30–13.30, Karakter, ul. Tarłowska 12
  • w niedzielę, 14 lipca, w godz. 10.30–13.30, De Revolutionibus Books, Rynek Podgórski 8
  • 27 lipca, w godz. 10.30–13.30, Książkoteka, ul. Rajska 3U
  • 31 lipca, w godz. 11.00–14.00, Antykwariat Abecadło, ul. Tadeusza Kościuszki 18      
  • 1 września, w godz. 11.00–14.00, Cafe NOWA Księgarnia, ul. Osiedle Zgody 7

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2024 r. Organizatorem jest Fundacja Czas Dzieci.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-10
Data aktualizacji: 2024-07-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź