Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Młodzi krakowianie zapraszają do świata nauki

Nauka jest cool – przekonują krakowscy uczniowie, zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sami stworzyli i zaprezentowali pomoce naukowe, które staną się częścią ekspozycji „Kopernika”.

Fot. gov.pl

Pięcioosobowy zespół ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 98 pod opieką nauczyciela wziął udział w konkursie „Nauka dla Ciebie”, który zachęca młodych ludzi, by popularyzowali wiedzę naukową i chęć eksperymentowania wśród swoich rówieśników.

Do projektu zakwalifikowało dziesięć uczniowskich drużyn z całej Polski. Najpierw wzięły one udział w dwudniowych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik. Podczas tych zajęć zadawali pytania, poznawali materiały i planowali autorskie pomoce naukowe. Po warsztatach zabrali się do ich konstrukcji. Efekty prac ocenił komitet główny konkursu, składający się z przedstawicieli ministerstwa, Centrum Nauki Kopernik, opiekunów Klubu Młodego Odkrywcy oraz pracowników naukowych Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zwyciężyło pięć zespołów, w tym krakowski. Młodzi krakowianie zaprojektowali i wykonali projekt edukacyjny – „Smart city – edukacyjny punkt pomiarowy”. To zaprogramowany układ pomiarowy, który mierzy parametry środowiskowe i agreguje dane w serwisie internetowym. Pracę będzie można obejrzeć w ramach ekspozycji stałej w „Koperniku”.

Celem projektu jest promowanie innowacyjności oraz wspieranie rozwoju poprzez zachęcanie do aktywnych i angażujących metod nauczania, takich jak samodzielne eksperymentowanie i odkrywanie nauki w codziennym życiu. Inicjatywa obejmuje również popularyzację nauki w miejscach z ograniczonym dostępem do centrów naukowych oraz integrację lokalnych społeczności edukacyjnych ze środowiskami akademickimi.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-21
Data aktualizacji: 2024-06-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź