Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Program in vitro w Krakowie

W Krakowie działają kliniki, które leczą niepłodność i pomagają parom spełnić marzenie o dziecku. Realizują one także rządowy program dofinansowań do leczenia metodą in vitro, z którego krakowianki i krakowianie również mogą skorzystać.

Fot. pixabay.com

24 maja Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu na realizację rządowego programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”.

Łącznie do programu zakwalifikowało się 58 klinik. Z Krakowa zakwalifikowało się sześć placówek na łączną roczną kwotę 43 400 000 zł. Rządowy program jest realizowany od 1 czerwca br. do końca grudnia 2028 roku.

Kryteria rządowego programu

Z tego programu będą mogły skorzystać kobiety do 42. roku życia (w przypadku korzystania z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia) i do 45. roku życia (w przypadków korzystania z dawstwa oocytów lub zarodka), wiek mężczyzny to 55. rok życia. Od początku czerwca już kilkaset par zakwalifikowało się do tego programu i rozpoczęło leczenie.

W latach 2013–2016 z rządowego programu refundacji in vitro na świat przyszło 22 tys. dzieci. Natomiast na świecie, od momentu wynalezienia in vitro, dzięki tej metodzie narodziło się ok. 9 mln dzieci.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-19
Data aktualizacji: 2024-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź