Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mamuty na wystawie w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN

Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN zaprasza na wystawę „Spadzista – krakowskie cmentarzysko mamutów”, na której zostaną zaprezentowane najcenniejsze okazy pochodzące ze stanowiska Kraków Spadzista. Otwarcie wystawy w siedzibie instytucji przy ul. św. Sebastiana 9 odbyło się 17 grudnia.

Stanowisko Kraków Spadzista położone jest u podnóża kopca Kościuszki na terenie XIX-wiecznego ziemnego fortu austriackiego. Zostało ono przypadkowo odkryte jesienią 1967 roku, a regularne badania wykopaliskowe rozpoczęto w 1968 r. i kontynuowano je z przerwami aż do roku 2023. W trakcie tych badań w północnej części stanowiska, tuż przy krawędzi skalnej, odsłonięto jedno z największych w Europie nagromadzeń kości i zębów mamuta zarówno jeśli chodzi o liczbę szczątków kostnych, jak i liczbę opisanych osobników – znaleziono tam szczątki ponad 113 mamutów.

Poza licznymi szczątkami mamutów na miejscu tym odkryto także kilkadziesiąt tysięcy wyrobów krzemiennych wykorzystywanych jako ostrza broni miotanej oraz narzędzia służące do obróbki skór, mięsa oraz kości mamucich. Na podstawie analizy narzędzi krzemiennych oraz w oparciu o datowania C14 ustalono, że paleolityczni łowcy mamutów przybyli na te tereny około 27 tysięcy lat temu i byli przedstawicielami tzw. kultury graweckiej. Badania na tym stanowisku prowadzone były przez Instytut Archeologii UJ (IA UJ) oraz Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN (ISEZ PAN), a obecnie współfinansowane są przez Komisję Europejską.

Na ekspozycji, która zostałą otwarta 17 grudnia w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN przy ulicy św. Sebastiana 9, zobaczymy tylko niektóre okazy pochodzące ze stanowiska Spadzista. Podczas otwarcia wystawy wykłady wygłosili dr hab. Jarosław Wilczyński (Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt  PAN w Krakowie) oraz dr hab. György Lengyel (Muzeum Narodowe w Budapeszcie).

Dodatkowe informacje o ofercie muzeum można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN.

Wystawa o mamutach

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-24
Data aktualizacji: 2023-12-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź